eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polscy menedżerowie w korporacjach 2010

Polscy menedżerowie w korporacjach 2010

2010-11-09 11:22

Polscy menedżerowie w korporacjach 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wśród polskich menedżerów wielu zasiada na wysokich stanowiskach w światowych organizacjach. Raport "Polacy w Korporacjach 2010 - Liderzy Korporacji", przygotowany przez Portal Spraw Zagranicznych, prezentuje 50 polskich menedżerów, którzy osiągnęli sukces w międzynarodowych przedsiębiorstwach. Według specjalistów Polacy są bardzo dobrze postrzegani w korporacjach i w najbliższych latach możemy spodziewać się wielu kolejnych awansów.

Przeczytaj także: Najlepsi pracodawcy wg menedżerów

Nasi liderzy

fot. mat. prasowe

Liderzy korporacji - pierwsza „20”

Liderzy korporacji - pierwsza „20”

Dzięki globalizacji przedsiębiorstw i zwiększającej się obecności zagranicznego kapitału w Polsce, przed coraz większą liczbą naszych rodaków otwiera się droga do międzynarodowej kariery. Powstają nowe możliwości, nowe szanse na zaistnienie w globalnym biznesie. W raporcie "Polacy w Korporacjach 2010 - Liderzy Korporacji”, przygotowanym przez Portal Spraw Zagranicznych, przedstawione zostały sylwetki pięćdziesięciu Polaków, którzy pełnią ważne funkcje w największych międzynarodowych przedsiębiorstwach. Raport obejmuje okres od trzeciego kwartału 2009 do drugiego kwartału 2010 roku. Jego celem, tak jak w latach ubiegłych, jest pokazanie, jak polscy menedżerowie, dyrektorzy i prezesi radzą sobie na stanowiskach kierowniczych w największych korporacjach.

„W rankingu niezmiennie od trzech lat zwycięzcą jest Ryszard Malinowski z Intela”, opowiada Filip Topolewski wydawca Portalu Spraw Zagranicznych. „Pierwsza piątka laureatów tegorocznej edycji jest również w czołówce od samego początku tworzenia zestawienia, co pokazuje, z jednej strony, jak trudno jest dojść do zarządów międzynarodowych korporacji, a z drugiej, że gremia te raczej nie przechodzą gwałtownych zmian, nawet w kryzysie. Turbulencje gospodarcze w ostatnim roku nie pozostały jednak bez wpływu na nasze zestawienie, w znacznym stopniu zaniżając ostateczną punktację menedżerów z branży bankowej – po raz pierwszy w pierwszej dziesiątce nie znalazł się ani jeden. Wzrosła natomiast pozycja kadry zarządzającej firm informatycznych oraz produkcyjnych. Stale wzrasta, aczkolwiek powoli, udział kobiet wśród laureatów”.

Zdecydowana większość osób przedstawionych w zestawieniu to mężczyźni. Zazwyczaj po studiach ekonomicznych lub kierunkach biznesowych, a także absolwenci politechniki. Najliczniej w rankingu reprezentowana jest branża informatyczna, finansowa, i telekomunikacyjna.

„Taki rezultat nie powinien dziwić”, tłumaczy Filip Topolewski. „Polska ma opinię kraju zdolnych inżynierów, a jednocześnie branża informatyczna i telekomunikacyjna należą do jednych z najmłodszych, co może oznaczać łatwiejsze przebicie się przez struktury i politykę wewnętrzną organizacji. Stosunkowo duży udział finansistów w zestawieniu wynika w pewnej mierze z potencjału i znaczenia polskiego rynku finansowego i silnej obecności na nim największych światowych instytucji”.

Inne reprezentowane w rankingu sektory to: FMCG, produkcja przemysłowa oraz media i komunikacja. W tym roku w rankingu pojawiły się również nazwiska menedżerów sektora usług SSC/BPO (Shared Services Centers/Business Process Outsourcing), odpowiedzialnych za świadczenie usług dla swoich korporacji oraz klientów zewnętrznych.

 

1 2 3

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: