eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 44/2010

Świat: wydarzenia tygodnia 44/2010

2010-10-30 21:33

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 43/2010

  • W III kw. tempo wzrostu gospodarczego USA wyniosło 3,5% r/r (w II kw. było na poziomie 1,7% r/r). Wg raportu opublikowanego przez MFW World Economic Outlook, wzrost gospodarczy w USA w całym 2010 roku wyniesie 2,6 proc. (wcześniej prognozowano 3,3 proc.)
  • Zdecydowano o zmianach w organizacji MFW. Zwiększyła się rola Chin, zmieniono sposób powoływania członków rady MFW. Nie podjęto decyzji w sprawach międzynarodowego ładu walutowego.
  • Według pierwszych danych Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu w Japonii w miesiącu wrzesień nastąpił spadek produkcji przemysłowej o 1,9 proc. m/m (prognoza: -0,6 proc. m/m), natomiast w ujęciu rocznym wzrosła ona o 11,1 proc.
  • Departament Handlu USA ogłosił, iż spadła liczba osób pierwszy raz starających się o zasiłek dla osób bezrobotnych zmniejszyła się o 21 tys. do 434 tys. - liczba bezrobotnych jest o 21 tys. niższa niż prognozy.
  • Według danych Departamentu Handlu USA w miesiącu wrzesień wzrosły o 3,3 proc. m/m zamówienia na dobra trwałe.
  • Zgodnie z danymi z raportu Conference Board wzrósł o 1,6 pkt do 50,2 pkt w październiku indeks zaufania dla konsumentów USA. Wzrost był większy niż prognozy na poziomie 1,3 pkt.
  • Departament Handlu poinformował o wzroście we wrześniu do 307 tys. r/r (prognoza 300 tys. r/r) sprzedaży nowych domów w Stanach Zjednoczonych.
  • W amerykańskiej gospodarce zanotowano wzrost o 3,2 proc. indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Również w sierpniu zanotowano wzrost indeksu cen domów S&P/CaseShiller do 148,59 pkt, czyli o 1,23 proc. r/r. Natomiast Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors) poinformowało, że we wrześniu sprzedaż domów dla amerykańskiego rynku wtórnego wzrosła do 4,53 mln r/r.
  • Według Fed w Richmond w październiku wzrósł z -2 pkt do 5 pkt wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed. Również Fed w Dallas potwierdził wzrost aktywności wytwórczej w USA z -17,7 pkt do poziomu 2,6 pkt. Natomiast Bank Rezerw Federalnych (Chicago) podał, że w miesiącu wrzesień zredukowaniu uległa aktywność w gospodarce USA - indeks NAI (National Activity Index) spadł z -0,49 pkt do -0,58 pkt w porównaniu do sierpnia.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

WRESZCIE ZAPADŁY DECYZJE W SPRAWIE REFORM W MIĘDZYNARODOWYM FUNDUSZU WALUTOWYM

Nie ulega wątpliwości, że światowy system finansowy już od dłuższego czasu wymagał gruntownej przebudowy. Jego struktura i system powiązań, a także wpływy poszczególnych krajów w światowych instytucjach finansowych zostały zdefiniowane kilka dekad temu, odpowiadając ówczesnemu układowi sił tak w sensie gospodarczym, jak i politycznym. Jednak od tamtych czasów wiele się zmieniło. Dynamiczny rozwój Chin, Indii, czy Brazylii, powstanie pod chińskim parasolem największej strefy wolnego handlu krajów ASEAN, ale także poważne osłabienie gospodarki amerykańskiej w ostatnim okresie spowodowało, że utrzymanie ustalonego kiedyś porządku na rynkach finansowych i w tak kluczowej instytucji finansowej współczesnego świata jaką jest MFW stało się niemożliwe, a reform w tej instytucji nie można było już przesuwać na dalsze lata. O zakresie tych zmian w strukturze władz i w sposobie działania MFW mówiło się od dłuższego czasu, ale do oficjalnych rozmów doszło dopiero w trakcie pierwszego szczytu przywódców G20, a dopiero ostatnio podjęto pierwsze decyzje w tym zakresie. W tym komentarzu zamierzam zwrócić uwagę na treść tych postanowień...

Mówiąc o ostatnich decyzjach i zmianach organizacyjnych w MFW w pierwszej kolejności chcę zwrócić uwagę na to, że w opinii ekspertów jak dotąd nie można mówić o znaczącym postępie w rozmowach dotyczących międzynarodowego ładu walutowego. W końcowym komunikacie ministrów finansów i szefów centralnych banków krajów G20 mówi się co prawda o "dążeniu do systemu wymiany walut opartego mocniej niż obecnie na mechanizmach rynkowych oraz powstrzymywaniu się od zaniżania kursów walut w celach konkurencyjnych", jednak nie przedstawiono konkretnych sposobów, które mają zapobiec niebezpieczeństwu wojny walutowej. Stąd nie należy liczyć się z tym, że kraje, które dotąd interweniowały na rynkach walutowych nie przestaną to robić (a mam tu na myśli Chiny, USA i Japonię).

Rozwiązania przyjęte w trakcie koreańskiego spotkania ministrów finansów i szefów banków państwo grupy G20 dotyczą tylko spraw organizacyjnych w zarządzie MFW. Idą one w kierunku zwiększenia roli państw dynamicznie rozwijających się (będą miały teraz o 6% więcej głosów). Może nie do końca, ale po tych zmianach w sposobie kierowania MFW można powiedzieć, że teraz lepiej odpowiada on układowi sił w globalnym układzie sił ekonomicznych. Zmiany te umożliwiły Chinom zajęcie trzeciego miejsca co do wielkości udziałów w Funduszu. Po zmianach w 24-osobowej radzie MFW straty roli Europy poszły na konto Chin, jednak dominującą pozycję zachowały Stany Zjednoczone (17,7%), które zachowały też dotychczasowe prawo veta, chociaż nie wiadomo, na jak długo...

Większe zmiany dotyczą spraw związanych ze sposobem wybierania członków rady MFW. Swoje dotychczasowe miejsca zachowały Stany Zjednoczone, Japonia, Wielka Brytania, Francja i Niemcy, jednak teraz kraje te „nie będą miały już pełnej swobody w powoływaniu reprezentujących ich dyrektorów” i będzie ich powoływać cała rada na podobnych zasadach jak dyrektorów reprezentujących Chiny, Rosję i Arabię Saudyjską. Reszta członków będzie powoływana kolektywnie. Trzeba jednak zaznaczyć, że przeprowadzone zmiany zostały uzgodnione przed rokiem przez G20.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: