eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 43/2010

Świat: wydarzenia tygodnia 43/2010

2010-10-24 00:12

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 42/2010

  • Chiny utrzymują wysoki poziom wzrostu gospodarczego. Wyniósł on: w I kw. -11,9%, w II kw. -10,3% i w III kw. 9,6%.
  • Chiński bank centralny podniósł stopy procentowe o 25 pkt bazowych: stopa pożyczek wynosi 5,56 proc., a depozytowa 2,5 proc.
  • Według oceny Rezerwy Federalnej Fed w USA we wrześniu 2010 r. spadło wykorzystanie mocy produkcyjnych amerykańskich firm wyniosło we wrześniu 74,7 proc., wobec 74,8 proc. w poprzednim miesiącu po korekcie.
  • Chiny ograniczają eksport metali ziem rzadkich, niezbędnych do produkcji nowoczesnego sprzętu elektronicznego, elektrowni wiatrowych i aut hybrydowych. Około 40 proc. światowych zasobów tych metali mają Chiny. Obecnie z Chin pochodzi 95 proc. światowego wydobycia.
  • Według Ministerstwa Handlu USA we wrześniu urosła o 0,3 proc. r/r liczba nowo budowanych domów, natomiast o 5,6 proc. r/r spadła liczba pozwoleń na budowę nowych domów.
  • Poziom indeksu opisującego nastroje amerykańskich przedsiębiorstw budowlanych NAHB urósł w miesiącu październik o 3 pkt do 16 pkt – powyżej oczekiwań rynkowych.
  • Według Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego w 2010 r. liczba osób użytkujących internet przekroczy liczbę 2 mld. W okresie ostatnich 5 lat nastąpiło podwojenie użytkowników internetu.
  • Arabia Saudyjska planuje zakupy w USA uzbrojenia wojskowego za ok. 60 mld USD.
  • Korporacja General Electric planuje przeznaczyć 432 mln USD na utworzenie w USA 0,5 tys. nowych miejsc pracy w obszarach projektowania i wytwarzania energooszczędnych lodówek.
  • W III kw. Boeing wypracował zysk netto na poziomie 837 mln USD, czyli zysk na 1 akcję wyniósł 1,12 USD (prognoza: 1,06 USD/akcję).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

GOSPODARKA CHIŃSKA PRZED NOWYMI WYZWANIAMI

Chiny mają dziś co prawda tylko drugą co do wielkości gospodarkę świata, jednak są one obecnie głównym graczem na światowych rynkach. Ich pozycja wynika z dużej dynamiki wzrostu gospodarczego w ostatnich dekadach (rocznie ok. 10% r/r), ale też z bardzo osłabionej pozycji gospodarki amerykańskiej, która będąc stymulowaną coraz to bardziej kosztownymi środkami, ma coraz większą „kulę u nogi” w postaci rosnącego zadłużenia. Utrzymujące się od wielu już lat nieosiągalne dla innych krajów tempo wzrostu gospodarczego spowodowało, że Chiny są dziś głównym stabilizatorem wzrostu w światowej gospodarce. W dalszym ciągu utrzymują wysoki poziom wzrostu gospodarczego. Wyniósł on: w I kw. -11,9%, w II kw.-10,3% i w III kw. 9,6%, a wg prognoz także bieżący rok zakończą wzrostem przekraczającym 10%. Mimo że w kraju tym rządzi niezmiennie KPCh, to jednak z komentarzy światowych znikło określenie „komunistyczny reżim w Pekinie” i w coraz większym stopniu obserwowana jest polityka i decyzje chińskiego rządu, a nawet wielcy tego świata w coraz większym stopniu liczą się z ich planami i dostosowują się do nich. Widać to było w trakcie ostatniego szczytu przywódców krajów Europy i Azji.

Aktualnie w Chinach przygotowywana jest zmiana rządzącej ekipy, ale też programu gospodarczego, trwają dyskusje nad kolejnym już 5-letnim planem gospodarczym. Analiza postępów poczynionych przez chińską gospodarkę ostatnich lat jest pozytywna, bo mimo kryzysu utrzymała ona dynamiczny rozwój eksportu, ma też największe w świecie rezerwy walutowe. Wykorzystując kryzys i posiadane rezerwy walutowe Chiny poczyniły inwestycje o strategicznym znaczeniu. Jednak w ocenie rządzących dotychczasowy rozwój nie był dotąd zrównoważony, a szczególnie powiększały się różnice społeczne. Z obecnych założeń do dyskusji wynika, że Chiny zamierzają w istotny sposób zmodyfikować dotychczasowy kierunek rozwoju swojej gospodarki. Dotąd motorem tego rozwoju był dynamiczny rozwój produkcji eksportowej. Teraz chiński rząd zamierza jako dodatkowy czynnik rozwojowy pobudzić konsumpcję i popyt wewnętrzny. Z harmonogramu zmian wynika, że szczegółowe cele gospodarki na następne 5 lat będą przedstawione dopiero na początku roku, a zmiany na szczytach władzy nastąpią dopiero w 2012 roku.

Przeorientowanie gospodarki ma nastąpić także w wewnętrznej polityce. Planuje się zdecydowaną poprawę warunków życia Chińczyków. Mówi się, że dotychczasowy okres rozwojowy był nakierowany na osiąganie coraz wyższych wskaźników wzrostu gospodarczego i to się udało. Jednak konsekwencją takiej polityki stało się powstanie bardzo dużych różnic w dochodach i w majątku osobistym Chińczyków. Te różnice są dziś tak duże, że bez zmiany polityki może nastąpić niezadowolenie społeczne, strajki, manifestacje. Polityka nakierowana na zmniejszenie tych różnic ma zapobiec potencjalnej destabilizacji politycznej kraju.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: