eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przetargi - raport IX 2010

Przetargi - raport IX 2010

2010-10-19 13:02

Przeczytaj także: Przetargi drogowe VII-VIII 2010


Wspomniana już „budowlanka” może się pochwalić miesięcznym wzrostem o 4,17 procent, do poziomu 7 tys. 215 ogłoszeń we wrześniu.

fot. mat. prasowe

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP (sierpień-wrzesień 2010 r.)

Podstawowe kategorie ogłoszeń o ZP (sierpień-wrzesień 2010 r.)








Sierpniowy spadek oraz wrześniowy niewielki wzrost w segmencie prac budowlanych to widomy znak końca sezonu budowlanego. W najbliższych miesiącach możemy już oczekiwać typowej dla jesieni i zimy tendencji, czyli poważnego spadku liczby ogłoszeń na wykonanie prac remontowo-budowlanych – mówi Beata Szkodzin, wydawca serwisu eGospodarka.pl. – W pozostałych kategoriach, po sierpniowym spadku związanym ze szczytem sezonu urlopowego widać już wyraźne odbicie. Tej jesieni dostawcy towarów oraz usług dla sektora publicznego mogą liczyć jeszcze na wiele kontraktów. Niestety, w dłuższej perspektywie czasowej czynnik niepewności związany z poważnym zadłużeniem budżetu Państwa, stanowi poważne zagrożenie dla sytuacji finansowej tych przedsiębiorstw, które większość swych obrotów realizują współpracując z sektorem publicznym.

fot. mat. prasowe

Zmiany względne liczby ogłoszeń w podst. kategoriach ZP (wrzesień względem sierpnia 2010 r.)

Zmiany względne liczby ogłoszeń w podst. kategoriach ZP (wrzesień względem sierpnia 2010 r.)

Firmy budowlane czy dostawcy towarów lub usług w perspektywie konieczności wprowadzenie oszczędności budżetowych nie mogą liczyć na utrzymanie swych przychodów. Rządzącym brak determinacji do mocnych i radykalnych cięć, oczekiwać należy raczej stopniowego ograniczania wydatków w różnych obszarach. Do głębszych zmian systemowych w finansach publicznych w najbliższej przyszłości raczej nie dojdzie. Budżet będzie oszczędzać na remontach czy zakupach kwoty rzędu kilkuset milionów złotych, utrzymując nadal wydatki na sferę socjalną na poziomie wielu miliardów. Skutki nierównowagi państwowej kasy zapewne po raz kolejny rozłożone zostaną mocno asymetrycznie, szczególnie niekorzystnie wobec małych i średnich przedsiębiorstw czy pracowników najemnych – dodaje Beata Szkodzin.

Spośród 18 tysięcy 63 ogłoszeń o postępowaniu o udzielenie ZP opublikowanych we wrześniu 2010 roku w serwisie przetargi.eGospodarka.pl, zdecydowana większość tradycyjnie już realizowana była w trybie przetargu nieograniczonego. Na tę formę obsługi zamówienia publicznego zdecydowano się w 93,57 procentach ogłoszeń o zamówieniu publicznym. Przetarg ograniczony został wybrany w 0,43 proc. zamówień. Na inne formy realizacji zamówienia - dialog konkurencyjny, negocjacje bez ogłoszenia czy zapytanie o cenę – zdecydowano się w maju w przypadku 6 proc. ogłoszeń o postępowaniu w sprawie udzielenia ZP.

fot. mat. prasowe

Liczba przetargów w zależności od formy postępowania o ZP (lipiec oraz sierpień 2010 r.)

Liczba przetargów w zależności od formy postępowania o ZP (lipiec oraz sierpień 2010 r.)


Przeczytaj także: Przetargi - raport IV 2019 Przetargi - raport IV 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: