eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Elektroniczna Platforma Wspomagania Handlu

Elektroniczna Platforma Wspomagania Handlu

2004-09-01 00:35

Przeczytaj także: Efektywność zmian w e-commerce można mierzyć. Zobacz, jak to zrobić



Rozwiązania sektorowe czy globalne?

W początkowym okresie powstawania idei e-gospodarki procesy normalizacyjne ukierunkowane były na tworzenie tzw. rozwiązań sektorowych, ściśle związanych z konkretną branżą wytwórczą. Szybko jednak zauważono, że przepływ informacji z reguły wykracza poza obszar funkcjonowania jednej branży i jest wynikiem realizacji procesów biznesowych w wymiarze globalnym. Efektem tego jest przeniesienie procesów normalizacyjnych na wyższy poziom ogólności oraz wypracowanie standardów globalnych (np. EAN•UCC), dających dużo lepsze możliwości pozyskiwania, wymiany i przetwarzania danych przez dowolnych partnerów biznesowych.

W Polsce obserwuje się słabą znajomość, zwłaszcza wśród MSP, globalnych standardów stosowanych w e-gospodarce. Obecnie staje się to jedną z podstawowych barier rozwoju e-gospodarki. Przykładem standardu globalnego może być standard EAN•UCC funkcjonujący m.in. w obszarach identyfikacji towarów, usług i podmiotów gospodarczych, kodowania oraz wymiany danych biznesowych. Podstawową cechą tego systemu jest możliwość elastycznego dostosowywania się do potrzeb współczesnej e-gospodarki oraz łatwość implementacji w istniejących technikach teleinformatycznych. Do najważniejszych organizacji zajmujących się globalnymi standardami w zakresie e-gospodarki zalicza się:

EAN International – Międzynarodowe Stowarzyszenie EAN z siedzibą w Brukseli, które tworzy i zarządza globalnym systemem EAN•UCC. Jest to system identyfikacji i komunikacji dla dóbr, usług i lokalizacji, oparty na standardzie akceptowanym w handlu międzynarodowym, stosujący kody kreskowe EAN/UPC, standardowe Identyfikatory Zastosowania UCC/EAN oraz elektroniczną wymianę danych w standardach EANCOM i XML. Stowarzyszenie to zrzesza obecnie 97 organizacji krajowych, reprezentujących około 1 000 000 największych przedsiębiorstw.

ISO – Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna (International Organization for Standarization) z siedzibą w Genewie wraz z IEC – Międzynarodową Komisją Elektrotechniczną (International Electrotechnical Commision) od 1996 r. ustanawia m.in. globalne standardy dotyczące gromadzenia danych, w tym kodów kreskowych, częstotliwości radiowych – RFID oraz identyfikacji jednostek logistycznych.

CEN – Europejski Komitet Normalizacyjny (European Committee for Standarization) w Brukseli, którego Komitet Techniczny CEN/TC 225 opracowuje normy europejskie odnośnie identyfikatorów danych biznesowych i kodów kreskowych, w podobnym zakresie, jak ISO.

Technologie e-gospodarki, pierwotnie opierające się na rozwiązaniach wewnętrznych i indywidualnych, a z czasem realizowane według standardów krajowych i branżowych, docelowo opierać będą się na standardach międzynarodowych i międzybranżowych.

Globalnie także w Polsce!

Obecnie w Polsce, wobec systematycznie i dynamicznie postępującego procesu globalizacji dla potrzeb e-gospodarki, zaistniała konieczność jak najszybszego i optymalnego skoordynowania prac, mających na celu uporządkowanie i ujednolicenie metod stosowanych w e-biznesie. Działania te, prowadzone we współpracy z Polskim Komitetem Normalizacji, sprzyjać będą zastosowaniu światowych standardów w e-gospodarce i e-administracji na niwie krajowej oraz w kontaktach pomiędzy Polską i krajami Unii Europejskiej.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Dariusz Gościniak / e-Fakty e-Fakty

Outsourcing - co to takiego?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: