eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Outsourcing - co to takiego?

Outsourcing - co to takiego?

2004-09-03 14:15

Europejscy i amerykańscy politycy oskarżają go o "likwidację miejsc pracy", przedsiębiorstwa chwalą się nim gdy mówią o "redukcji kosztów", a analitycy mówią, że to przyszłość. Co to jest ten "outsourcing"? Polega na wykonywaniu pewnych nie związanych z podstawową działalnością funkcji przedsiębiorstwa przez inne firmy. Nie przypadkiem. Outsourcing to zlecanie zadań na "zewnątrz", głównie z uwagi na koszty, brak odpowiedniej wiedzy, czasu, doświadczenia, zasobów itp.

Przeczytaj także: Outsourcing usług w długach. Zadłużenie firm to ponad 155 mln zł

Przykład. Najpowszechniejszy jest outsourcing księgowości - firma nie utrzymuje własnego działu księgowego, jego funkcje wykonuje (za stałą ryczałtową opłatą) wynajęte biuro rachunkowe. Podobnie z obsługą prawniczą - wiele firm nie posiada własnego departamentu prawnego, bo jego funkcje zlecają kancelarii prawnej.

Co to oznacza dla rynku pracy? Zaraz, skoro firmy coraz powszechniej wykorzystują outsourcing w swojej działalności, to może się okazać, że lada moment np. księgowi nie będą w firmach potrzebni? Będą, ale właśnie już niekoniecznie zatrudnieni na stałe w firmach w dziale księgowości, lecz w biurach rachunkowych. I to dotyczy przecież nie tylko księgowych, ale wielu innych zawodów.

Pojawia się coraz więcej ogłoszeń pracy z firm, które wyspecjalizowały się w outsourcingu w różnych dziedzinach.

Usługi związane z tradycyjnymi funkcjami firmy, które coraz częściej zleca się innym, wyspecjalizowanym przedsiębiorstwom to głównie:

- księgowość
- ochrona osób i mienia
- reklama i public relations
- transport
- sprzątanie
- obsługa prawna
- zarządzanie nieruchomościami
- rekrutacja.

Outsourcing związany z nowymi technologiami dotyczy zwłaszcza:

1. obsługi firmy w Internecie czyli m.in.:
- utrzymanie strony internetowej, kont poczty elektronicznej
- wykonywanie grafiki dla "potrzeb internetowych"
- administracja serwisem www
2. dostarczanie oprogramowania (tzw. model ASP czyli "wynajmowanie" oprogramowania na odległość, przez Internet)
3. telefoniczna obsługa klienta (call centre)

Praca w firmie "outsourcingowej" to tak naprawdę praca dla wielu firm - klientów. Sprzątaczka może sprzątać biura kilku prezesów różnych przedsiębiorstw (a nie tylko jednego, swojego), a fachowiec z agencji public relations może organizować konferencje prasowe np. firmy spożywczej, znanego sportowca i ambasady.

Outsourcing zagraniczny.

Politycy amerykańscy, zwłaszcza ostatnio podczas kampanii prezydenckiej głośno obwiniają outsourcing jako przyczynę wzrostu bezrobocia w USA. Podobnie głośno mówi się o nim w Niemczech. Chodzi im po prostu o to, że firmy zamiast zatrudniać pracowników w swoim macierzystym kraju zlecają wykonanie usług w krajach, gdzie ich wykonanie jest tańsze. Wiele w tym populizmu (to rosnąca produktywność ma być tu ich "problemem"), ale outsourcing zagraniczny jest faktem i wynika z niego...

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: