eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Elektroniczna Platforma Wspomagania Handlu

Elektroniczna Platforma Wspomagania Handlu

2004-09-01 00:35

Przeczytaj także: Efektywność zmian w e-commerce można mierzyć. Zobacz, jak to zrobić



Finanse, ale jakie?

Jak potwierdzają autorzy programu, jego finansowanie realizowane będzie zarówno ze środków publicznych jak i prywatnych. Jednak istotnym źródłem dofinansowania tegoż będą środki pozyskane z Unii Europejskiej w ramach funduszy strukturalnych. Przewiduje się, że do realizacji wielu zadań włączą się także przedstawiciele sektora prywatnego, dostarczając niezbędnej wiedzy i technologii przede wszystkim w obszarze rozwiązań informatycznych, takich jak: platformy transakcyjne, giełdy towarowe, portale informacyjne i temu podobne inicjatywy.

Taki podział finansowania programu pozwoli na powstanie konsorcjów konsolidujących sektor badawczo-rozwojowy, którego przedstawicielem jest Instytut Logistyki i Magazynowania, z sektorem prywatnym, co w efekcie przyczyni się do osiągnięcia założonych celów. Po zakończeniu realizacji i wdrożeniu programu, jego autorzy przewidują dalsze funkcjonowanie niektórych rozwiązań na zasadach samofinansowania.

Badanie stanu e-gospodarki w Polsce

Wiedza o trendach, korzyściach i barierach mających bezpośredni lub pośredni wpływ na funkcjonowanie i rozwój elektronicznej gospodarki w Polsce jest niezbędna, by podnieść jej efektywność. Wymaga to zarówno rozpoznania stanu wyjściowego, jak i systematycznego jej monitorowania. Opracowanie stosownej metodyki badań i przygotowywanie na ich podstawie raportów, przy uwzględnieniu wymagań i zaleceń Unii Europejskiej oraz OECD, pozwoli na prowadzenie systematycznej obserwacji i oceny procesu implementacji nowoczesnych rozwiązań z zakresu gospodarki elektronicznej oraz informatyzacji przedsiębiorstw w ujęciu krajowym oraz na tle innych państw.

Prawo w e-gospodarce - mit czy konieczność?

Monitorowanie skutków zmian regulacji prawnych w e-gospodarce ma na celu ustalanie pojawiających się barier i nieprawidłowości związanych z elektronicznymi transakcjami i płatnościami, obrotem dokumentów elektronicznych, a także dostarczanie niezbędnych informacji do występowania z nowymi inicjatywami uregulowań prawnych. Rozwój gospodarki elektronicznej będzie powodował konieczność dokonywania przeglądu i inicjowania zmian regulacji, w szczególności z zakresu prywatności i ochrony danych osobowych, przepisów podatkowych, celnych, prawa obrotu papierami wartościowymi i prawa spółek, w kierunku pełnego wykorzystywania technik teleinformatycznych.

Wdrażanie standardów w zakresie e-gospodarki

Dzięki dynamicznemu rozwojowi technik teleinformatycznych, w szczególności zaś budowie globalnych sieci strukturalnych, z których największą jest sieć Internet, proces tzw. globalizacji - objawiający się stopniową likwidacją barier dla swobodnego międzynarodowego "przepływu" ludzi, towarów i informacji - najpełniej zauważalny jest w sferze informacyjnej. Tym samym użytkownicy sieci i komputerów otrzymali środowisko, które mogą wykorzystywać do różnych celów, od biznesowych i naukowych począwszy, na rozrywkowych kończąc. Coraz większe znaczenie zaczęły więc odgrywać dane, opisujące stan rzeczywisty, z interpretacji których powstawała informacja. Elektroniczna gospodarka jest obszarem, w którym istotny jest nie tylko dostęp do danych, ale również ich właściwa prezentacja i interpretacja.

oprac. : Dariusz Gościniak / e-Fakty e-Fakty

Outsourcing - co to takiego?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: