eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Służba zdrowia oceniana źle przez Polaków

Służba zdrowia oceniana źle przez Polaków

2010-10-05 12:16

Przeczytaj także: Prywatna opieka medyczna w 2009 r.


Badanie Health Barometre sprawdziło również popularność Internetu jako źródła informacji medycznych. Najczęściej korzystają z niego Szwedzi (67%), Amerykanie (66%) i Niemcy (62%). Ale również Polacy (54%) i Austryjacy (58%) często wykorzystują Internet do konsultacji medycznych. Ponad połowa Francuzów i Włochów nigdy nie wykorzystała zasobów Internetu do sprawdzenia informacji zdrowotnych. Ponad połowa Polaków (56%) nie konsultuje z lekarzem treści pozyskanych w sieci. Odwrotnie do Niemców (90%), Szwedów (91%) i Austriaków (80%), którzy weryfikują informacje z Internetu z przedstawicielami służb medycznych.

Ankietowani spytani zostali również o ich opinię na temat rozwoju konsultacji medycznych on-line. Jedynie w większości Szwedzi (78%) opowiedzieli się za takim rozwiązaniem. Wśród Polaków, 41% było za rozwojem takich usług. Natomiast aż 87% Francuzów, 75% Niemców i 61% Austriaków była przeciwna usługom konsultacji medycznych on-line.

Badanie Health Barometre sprawdziło również nastawienie ankietowanych do profilaktyki w ich krajach. W porównaniu do innych krajów, najwięcej Polaków (46%) zgodziłoby się dopłacać do funduszu zdrowotnego by zapobiegać epidemiom infekcji i chorób. Podobnie myślą jedynie Włosi (36%), zaś Austriacy na profilaktykę wydawaliby mniej pieniędzy (37%).

fot. mat. prasowe

Ocena systemu opieki oferowanej osobom starszym

Ocena systemu opieki oferowanej osobom starszym

Ankietowani wypowiadali się również na temat opieki zdrowotnej zapewnianej osobom starszym i niesamodzielnym. W Polsce opieka ta jest oceniana w 82% jako słaba. Jedynie 15% Polaków ocenia dobrze opiekę nad osobami starszymi. W Austrii natomiast 65% badanych ocenia system opieki nad osobami starszymi dobrze i bardzo dobrze. Jest to najwyższy wynik na tle innych krajów.

Respondenci opowiadali się również za rodzajem opieki dla osób starszych. We wszystkich krajach, oprócz Szwecji, większość badanych była za domową opieką dla niesamodzielnych osób w podeszłym wieku. Natomiast 51% Szwedów było za skierowaniem ich do specjalistycznych domów opieki. Za tym rozwiązaniem opowiedziało się również 25% Polaków.

Zapewnienie wysokiej jakości opieki medycznej osobom starszym wiąże się ze zmianą dotychczasowych systemów finansowania takiej pomocy. 64% Polaków przyznało, że warto wprowadzić ubezpieczenie obowiązkowe z ubezpieczeniem prywatnym, pokrywanym w części przez rodziny tych osób. Za całkowitym finansowaniem opieki przez państwo opowiedziało się 31% Polaków. Wyniki te nie różnią się na tle innych badanych krajów.

Respondenci z pozostałych krajów wskazać mieli również najlepszy według nich system opieki zdrowotnej spośród krajów biorących udział w badaniu. Według wszystkich badanych, najlepsza opieka medyczna oferowana jest we Francji (67%) i Szwecji (50%), najgorsza w Polsce (0 wskazań).

Informacje o badaniu
Badanie Health Barometre organizowane jest corocznie od 2006 roku. W ubiegłym roku po raz pierwszy do badania włączona została Polska. Odpowiedzi polskich respondentów nie różnią się znacząco od odpowiedzi uzyskanych w zeszłym roku.

poprzednia  

1 2

Wróciły podwyżki płac

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: