eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Służba zdrowia - ocena 2013

Służba zdrowia - ocena 2013

2013-10-18 00:50

Służba zdrowia - ocena 2013

Wpływ kryzysu na opiekę medyczną © Andres Rodriguez - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Polacy po raz kolejny krytycznie ocenili polską służbę zdrowia, przyznając jej zaledwie 2,8 na 10 punktów w badaniu Health & Society Barometer 2013 przeprowadzonym na zlecenie Europ Assistance. Aż 39% Polaków biorących udział w badaniu zadeklarowało, iż byli zmuszeni zrezygnować z wydatków na zdrowie w związku z trudnościami finansowymi.

Przeczytaj także: Służba zdrowia coraz gorzej oceniana

System opieki medycznej pod lupą

Badanie Health & Society Barometer od 2009 roku bada opinie mieszkańców wybranych krajów europejskich oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki na temat systemu opieki zdrowotnej. Polacy po raz kolejny ocenili opiekę zdrowotną najgorzej wśród badanych państw, zaraz za Włochami, którzy przyznali swojej służbie zdrowia ocenę 3,2/10 pkt. Najwyżej, bo na 6,3 na 10 punktów oceniona została opieka zdrowotna w Austrii. Polacy krytycznie wypowiedzieli się również o polskich lekarzach, oceniając ich kompetencje diagnostyczne i zawodowe na 4,7/10 pkt. Najbardziej doceniani są lekarze w Stanach Zjednoczonych Ameryki (6,8/10 pkt).

Równie krytycznie Polacy ocenili system pomocy dla osób starszych i niesamodzielnych, który otrzymał 79% negatywnych ocen – to drugi najgorszy wynik po Włochach (87% negatywnych ocen).

fot. mat. prasowe

Wyniki badania

Polacy po raz kolejny krytycznie ocenili polską służbę zdrowia, przyznając jej zaledwie 2,8 na 10 punktów w badaniu Health & Society Barometer 2013 przeprowadzonym na zlecenie Europ Assistance.


Respondenci wskazywali również obszary zagrożeń dla służby zdrowia. Polacy w zdecydowanej większości obawiają się wydłużenia czasu oczekiwania na usługę medyczną (98%) oraz wzrostu kosztów indywidualnych pacjenta (93%), a także nierównego dostępu do świadczeń medycznych (95%) i błędów w sztuce lekarskiej (93%).

Władze publiczne powinny zapewniać wszystkim obywatelom równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej, ale czy tak się dzieje? Polacy w zdecydowanej większości zaprzeczają (72%), podobnie Włosi (72%) i Niemcy (65%). Jedynie Hiszpanie i Brytyjczycy w większości wierzą w równy dla wszystkich obywateli dostęp do usług medycznych w ich krajach (odpowiednio: 67% i 59%).

fot. Andres Rodriguez - Fotolia.com

Wpływ kryzysu na opiekę medyczną

Kryzys ekonomiczny najbardziej dotknął Polaków, spośród których 39% zmuszonych było zrezygnować z opieki medycznej. Z leczenia rezygnowali również Francuzi (33%) oraz Niemcy (24%). Z badania wynika natomiast, że to brytyjscy pacjenci najmniej odczuli spowolnienie gospodarcze (4%).


Wpływ kryzysu na opiekę medyczną

Sytuacja ekonomiczna ma znaczący wpływ na służbę zdrowia, ale również dotyka bezpośrednio każdego pacjenta. Badanie Health & Society Barometer sprawdzało, czy pacjenci zmuszeni byli odwołać lub przesunąć leczenie w związku z trudnościami finansowymi. Kryzys ekonomiczny najbardziej dotknął Polaków, spośród których 39% zmuszonych było zrezygnować z opieki medycznej. Z leczenia rezygnowali również Francuzi (33%) oraz Niemcy (24%). Z badania wynika natomiast, że to brytyjscy pacjenci najmniej odczuli spowolnienie gospodarcze (4%).

Polscy pacjenci rezygnujący z leczenia najczęściej odwołują rutynowe kontrole i konsultacje z lekarzem (23%) oraz wizyty u stomatologa (17%). Mniej Polaków rezygnuje z zakupu leków (16%), zakupu okularów lub szkieł kontaktowych (12%), a także z bardziej intensywnego leczenia (zabiegi i operacje) - 13%.

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

Profilaktyka to kolejny obszar badania Health & Society Barometer. Zdecydowana większość respondentów we wszystkich badanych krajach sprawdzała profilaktycznie swój stan zdrowia w ostatnich pięciu latach. Najwyższy wynik zanotowano w Stanach Zjednoczonych Ameryki (94%). Trzech na czterech Polaków również bada się profilaktycznie. Najniższy wynik zanotowano we Włoszech – 51%. Respondenci byliby również zainteresowani uczestnictwem w programach minimalizujących problemy zdrowotne. Największą popularnością cieszyłby się program pomagający w zwalczaniu bólu pleców, wzięłoby w nim udział trzech na czterech Polaków a 71% Polaków chętnie dowiedziałoby się jak kontrolować stres. Z kolei sposoby unikania poważnych schorzeń i chorób chętnie poznałoby 65% rodaków, zaś metody zwalczania otyłości - 42%. Najmniejszym zainteresowaniem (37%) cieszyłyby się programy minimalizujące ryzyko konsumpcji alkoholu i stosowania innych używek.

fot. mat. prasowe

Służba zdrowia wg badanych

Polscy pacjenci rezygnujący z leczenia najczęściej odwołują rutynowe kontrole i konsultacje z lekarzem (23%) oraz wizyty u stomatologa (17%).


 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: