eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Służba zdrowia - ocena 2013

Służba zdrowia - ocena 2013

2013-10-18 00:50

Przeczytaj także: Służba zdrowia coraz gorzej oceniana


Lekarz 2.0

Rozwój nowych technologii ma również wpływ na medycynę i zachowania pacjentów, którzy coraz częściej poszukują diagnozy lub rozwiązań problemów zdrowotnych w sieci. Najczęściej swój stan zdrowia przez Internet konsultują Szwedzi (83%), na drugim miejscu są Amerykanie z wynikiem 75%. Polacy również często zaglądają do sieci w celu sprawdzenia swojego stanu zdrowia (63%). Najmniejsze zaufanie do tego źródła informacji wykazali Hiszpanie.

Z roku na rok liczba wirtualnych pacjentów rośnie. Największy wzrost zanotowano w Szwecji, z 46% w 2006 roku do 82% w 2013. W Polsce wzrost ten jest umiarkowany, wynik z 2013 roku jest o 10% wyższy niż z 2009 roku. Co ciekawe, pomimo rosnącej popularności portali społecznościowych, ich użytkownicy nie dzielą się chętnie informacjami dotyczącymi stanu zdrowia. We wszystkich badanych krajach, respondenci w zdecydowanej większości zaprzeczyli, jakoby dzielili się informacjami o stanie zdrowia poprzez portale społecznościowe: w Wielkiej Brytanii – 93%, Hiszpanii – 92%, Włoszech i Francji – 90%, w Polsce – 86%, Austrii – 84%, USA – 79%, Szwecji i Niemczech – 74%.

Niemniej jednak, większość badanych opowiedziało się za rozwojem medycyny zdalnej i mobilnej (np. monitorowania stanu zdrowia poprzez smartfony). Największy entuzjazm wykazali Szwedzi (80% za), w Polce wynik ten był na poziomie 69%, najniższy zanotowano w Niemczech – 60%. Jedynie co czwarty Niemiec byłby skłonny skonsultować swój stan zdrowia zdalnie, np. za pomocą wideokonsultacji. Wideokonsultacje cieszyłyby się największą popularnością w Szwecji (62%), Hiszpanii (52%) i Polsce (50%).

Źródła finansowania opieki medycznej

Respondenci mieli również okazję przedstawić swoje preferencje dotyczące zmiany źródła finansowania służby zdrowia, opowiadając się za jednym z trzech możliwych rozwiązań: podniesieniem obligatoryjnych składek na ubezpieczenie zdrowotne, wykupieniem przez pacjentów prywatnych polis ubezpieczenia lub podniesieniem wkładu własnego pacjentów do usług medycznych. Polacy w 41% wybraliby prywatne ubezpieczenia zdrowotne. Niemal co trzeci badany Polak (31%) podniósłby indywidualne dopłaty do usług medycznych. Za podniesieniem obligatoryjnych składek na ubezpieczenie zdrowotne opowiedziało się 28% badanych rodaków.

Informacje o badaniu
Badanie Health & Society Barometer prowadzone jest od 2006 roku i sprawdza poziom zadowolenia mieszkańców poszczególnych krajów z systemu opieki medycznej. Tegoroczne badanie przeprowadzone było w Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Polsce, Szwecji, Austrii oraz Stanach Zjednoczonych Ameryki. Próba badawcza obejmowała 500 pełnoletnich mieszkańców każdego kraju europejskiego oraz 1000 dorosłych mieszkańców USA. Badanie prowadzone było metodą CATI (wywiady telefoniczne) w okresie maj – czerwiec 2013 roku.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: