eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polacy krytycznie o służbie zdrowia

Polacy krytycznie o służbie zdrowia

2011-10-06 10:36

Polacy krytycznie o służbie zdrowia

Ocena systemu opieki zdrowotnej © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 9 krajach Europy i Stanach Zjednoczonych na zlecenie Europ Assistance, Polacy bardzo krytycznie oceniają polski system opieki medycznej. W skali od 1 do 10 wystawili polskiej służbie zdrowia ocenę 2,9 punktu. Tegoroczne badanie pokazuje również, iż kryzys ekonomiczny dotarł także do Polski, aż 36% badanych z naszego kraju zrezygnowało z wydatków na opiekę medyczną z powodu złej sytuacji finansowej. To najwięcej spośród wszystkich badanych państw.

Przeczytaj także: Służba zdrowia - ocena 2013

Piąte już badanie Health Barometer objęło grupę 5 500 osób z Niemiec, Francji, Włoch, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Polski, Stanów Zjednoczonych, Austrii, Hiszpanii i Czech. W badaniu Europ Assistance zdecydowanie najlepiej swój system opieki medycznej ocenili Austriacy (6,2 pkt. w skali 1 do 10), Brytyjczycy (5,6 pkt.) i Hiszpanie (5,4 pkt.). Najgorzej w badaniu wypadła Polska. Aż 35% badanych oceniło polską służbę zdrowia jako złą, 47% jako przeciętną, 16% jako dobrą, a zaledwie 1% jako bardzo dobrą. Polska była jedynym krajem, w którym żaden z badanych nie zaznaczył odpowiedzi „doskonała”. Aż 76% badanych z Polski, ponownie najwięcej ze wszystkich państw, wskazało, że ich zdaniem w Polsce nie ma równego dostępu do usług medycznych. Jednocześnie 88% badanych obawia się dalszego wydłużania się czasu oczekiwania na leczenie.

Pytani o sposoby poprawy sytuacji w polskiej służbie zdrowia badani najczęściej wymieniali zwiększenie prywatnych ubezpieczeń, obejmujących pełną opiekę medyczną lub usługi specjalistyczne (30% badanych). 23% zgodziłoby się na podniesienie podatków lub wprowadzenie obowiązkowych dopłat na służbę zdrowia, a 18% na wprowadzenie dodatkowych opłat za poszczególne świadczenia medyczne. Badani ze Szwecji, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii i Stanów Zjednoczonych wskazali, iż najlepszym rozwiązaniem na pokrycie rosnących kosztów opieki zdrowotnej jest podniesienie podatków.

Tegoroczne badanie, przeprowadzone na zlecenie Europ Assistance w Polsce po raz trzeci pokazało, iż kryzys ekonomiczny coraz mocniej odbija się również na naszych domowych budżetach. Aż 36% badanych Polaków musiało zrezygnować w ostatnim roku z wydatków na opiekę medyczną z powodu złej sytuacji finansowej. W porównaniu z wynikami z 2009 roku to wzrost aż o 23%. Poza nami z tego typu wydatków najczęściej rezygnowali Francuzi (29%) oraz Amerykanie (25%). Polacy rezygnowali głównie z opieki dentystycznej i okulistycznej (18%), ale też z zakupu przepisanych leków (16%), opieki podstawowej (13%) i dużych zabiegów oraz kosztownych badań (11%). Tegoroczny Health Barometer pokazał również, że Polacy nie mają zaufania do lokalnych szpitali – aż 72% Polaków w przypadku konieczności operacji wolałoby udać się do wyspecjalizowanego szpitala w dużym mieście, niż do szpitala ogólnego w pobliskiej miejscowości (w najmłodszej grupie wiekowej 18-39 lat ten wskaźnik wyniósł aż 83%). W przypadku pozostałych państw ten wskaźnik wahał się w przedziale od 44% do 65%.

fot. mat. prasowe

Ocena systemu opieki zdrowotnej

Ocena systemu opieki zdrowotnej


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: