eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Branża motoryzacyjna w 2009 roku

Branża motoryzacyjna w 2009 roku

2010-08-23 13:32

Przeczytaj także: Przemysł motoryzacyjny w 2009 r.


Najpopularniejsze Modele

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze modele

Najpopularniejsze modele

Na dwóch pierwszych lokatach listy bestsellerów 2009 roku są Skody: Octavia (wzrost sprzedaży w porównaniu do 2008 roku o 32 procent) i Fabia (5-procentowy spadek). Łącznie oba modele zdobyły blisko 10,3 procent (o ponad punkt procentowy więcej niż rok wcześniej) polskiego rynku samochodów osobowych. Na trzecim miejscu uplasował się Fiat Punto, ze sprzedażą 10 560 aut – o blisko 25 procent lepiej niż w 2008 roku. Volkswagen sprzedał 9880 Golfów, Ford znalazł nabywców na 9 602 Focusy. W pierwszej dziesiątce największy przyrost sprzedaży zanotował Hyundai i30 (59-procentowy przyrost), zaś w pierwszej dwudziestce Nissan Qashqai (blisko 86 procent).

Jak zmiany podatkowe wpłynąć mogą na pobudzenie popytu wewnętrznego?

fot. mat. prasowe

Produkcja samochodów - Europa 2009

Produkcja samochodów - Europa 2009

W obliczu niestabilnej sytuacji na rynkach europejskich i światowych, polski sektor motoryzacyjny potrzebuje uregulowań prawnych, które pomogą zminimalizować możliwe skutki spadku eksportu. Jednym z rozwiązań proponowanych przez branżę jest pobudzenie popytu wewnętrznego poprzez zastąpienie akcyzy podatkiem uzależnionym od parametrów ekologicznych oraz uregulowanie przepisów dotyczących możliwości odliczania VAT od pojazdów firmowych. Jak mówi Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego: „Obecnie przepisy dotyczące odliczania podatku VAT charakteryzuje wysoki stopień skomplikowania oraz restrykcyjność jeśli chodzi o zakres odliczania. Bardziej przejrzyste regulacje byłyby dużym ułatwieniem dla urzędów i obywateli, a dodatkowo przyczyniłyby się do rozwoju przedsiębiorstw”. Współautor Raportu, Jerzy Martini, partner z kancelarii prawnej Baker & McKenzie, potwierdza pozytywne skutki postulowanych zmian: „Gdyby dodatkowo resort finansów zezwolił na odliczanie VAT od każdego firmowego auta, popyt na nowe samochody mógłby wzrosnąć nawet o 30 procent, co pozytywnie wpłynęłoby na sytuację gospodarczą i budżet państwa”.

Co dalej z inwestycjami zagranicznymi?

Przyszłość polskiego sektora motoryzacyjnego zależeć będzie również od utrzymania istniejących fabryk oraz konkurencyjności Polski w oczach inwestorów zagranicznych. W globalnym badaniu 200 przedstawicieli kadry kierowniczej firm motoryzacyjnych, przeprowadzonym przez KPMG w 2010 roku, Polska została uznana za drugi po Ukrainie najbardziej perspektywiczny rynek pod względem inwestycji motoryzacyjnych w Europie Środkowej i Wschodniej. Pomimo to, w ostatnich latach nie udało się nam przyciągnąć żadnej nowej inwestycji producentów samochodów, którzy rozważali ulokowanie zakładów
w regionie.

Inwestorzy chętnie korzystają z zachęt inwestycyjnych, w tym ulg podatkowych, związanych z ulokowaniem działalności na terenie specjalnych stref ekonomicznych. Do końca 2009 roku firmy motoryzacyjne zainwestowały w strefach17,5 mld zł, co stanowi 26 procent łącznych nakładów inwestycyjnych w SSE. „Pod względem wielkości inwestycji sektor motoryzacyjny ma pozycję lidera w specjalnych strefach ekonomicznych, jednak kryzys gospodarczy spowodował u wielu inwestorów strefowych trudności w realizacji planów”, mówi Mirosław Michna, partner w firmie doradczej KPMG. Potwierdza on również, że istotną potrzebę stanowi uelastycznienie zasad działalności w SSE. Pewne zmiany założone zostały w przygotowanym w 2009 roku przez Ministerstwo Gospodarki projekcie nowelizacji Ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Projekt ów nie został jeszcze skierowany pod obrady Sejmu. Zakładał między innymi możliwość zmiany zezwoleń strefowych poprzez obniżenie wymogów zatrudnienia, możliwość uzyskiwania zezwoleń na nowy projekt bez konieczności utworzenia nowych miejsc pracy, czy też zliberalizowanie wyśrubowanych kryteriów tworzenia stref na gruntach prywatnych.

Do pobrania:



poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: