eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski freelancer 2010

Polski freelancer 2010

2010-07-22 13:25

Polski freelancer 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Polski freelancer ma średnio 34 lata i najczęściej może się poszczycić wyższym wykształceniem. Prowadzi firmę przeważnie nie dłużej niż 3 lata, działając w szeroko pojętych usługach. Oferuje swoje usługi głównie na terenie kraju, ale zdarza się, że również pracuje dla podmiotów zagranicznych. Oto główne wnioski płynące z raportu "Freelancer w Polsce 2010" przygotowanego przez www.infakt.pl.

Przeczytaj także: TOP 10 najlepiej zarabiających freelancerów 2021

Jakiego rodzaju pracy może się podjąć freelancer?
Lista branż, w których pracują „wolni strzelcy”, cały czas się wydłuża. Co ciekawe, przoduje handel i sprzedaż (16,83%). Tuż za nimi plasuje się informatyka/programowanie (14,60%) oraz doradztwo i konsulting (11,01%). Wyniki raportu wskazują, że dość licznie reprezentowane są również budownictwo (8,79%) oraz grafika i projektowanie (8,17%).

Zdaniem Małgorzaty Rusewicz, eksperta Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan”, „lista wolnych zawodów będzie dynamicznie i twórczo się rozwijać, a forma takiego zatrudnienia stawać się coraz popularniejsza. Wolnych strzelców będzie też przybywać z uwagi na ciągłe poszukiwanie wśród samych firm optymalizacji wydatków, której dziś coraz częściej upatruje się w outsourcingu. Robią to dlatego, że uzyskują nie tylko niższy koszt, ale także poprawę jakości i poprawę innowacyjności. Coraz częściej chcą korzystać z doświadczonych i niezależnych freelancerów, którzy dzięki realizacji różnych projektów mają świeże spojrzenie na powierzane im zadania. Można więc śmiało powiedzieć, że rynek usług freelancingu ma pozytywny wpływ na gospodarkę, gdyż zwiększa konkurencyjność firm i podnosi sprzedaż”.

„Każdy dzień może przynieść coś nieoczekiwanego.”

Do założenia własnej firmy polskich freelancerów najbardziej motywuje potrzeba niezależności oraz możliwość osiągania wyższych zarobków. Natomiast największą przeszkodą, na którą wskazywali respondenci, są wysokie składki ZUS, ale także niepewność finansowa.
Dla mnie główną zaletą bycia freelancerem jest różnorodność pracy - wykonuję rozmaite zadania, każdy dzień może przynieść coś nieoczekiwanego, w takiej pracy nie ma miejsca na znużenie. Inne plusy to niezależność, możliwość podejmowania samodzielnych decyzji i brak szefa, któremu trzeba się podporządkować. Jako freelancer mam pole do samodzielnego działania, co zaspokaja potrzebę samorealizacji. Są jednak i minusy pracy jako „wolny strzelec”, jak niepewność finansowa, która bywa bardzo stresująca. Sama muszę troszczyć się o ciągłość pracy, nie ma szefa, który by o to zadbał. Ponadto w takiej pracy pozostaje niewiele wolnego czasu, co skutkuje okrojonym życiem towarzyskim... Z drugiej jednak strony nawet jeśli nie ma czasu wolnego dużo, to mogę go sobie wyznaczać według własnych potrzeb.

Paulina Blachura, projektant mody, Studio B3

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: