eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski freelancer 2010

Polski freelancer 2010

2010-07-22 13:25

Przeczytaj także: Freelancerzy rozchwytywani? Są najnowsze doniesienia z rynku


Optymizm + ambicja + zaufanie = freelancer
Z raportu wynika, że polscy freelancerzy najczęściej pracują dla małych i średnich firm, ale znacząca ich część oferuje swoje usługi także sobie nawzajem. Przejawem chęci współpracy jest fakt, że coraz bardziej popularny staje się coworking. Niejednokrotnie freelancerzy korzystają też z pomocy znajomych lub poleconych „wolnych strzelców”.
Najczęściej współpraca freelancerów z klientami opiera się na dużej dozie zaufania do zleceniodawców, ponieważ „wolni strzelcy” przeważnie nie zabezpieczają realizacji projektów przez pobieranie zaliczek. Taki optymizm ma swoje uzasadnienie, ponieważ w znaczącej większości płatności są regulowane, choć w połowie przypadków zdarzają się opóźnienia lub konieczne są ponaglenia.
Średnio polski freelancer osiąga w skali miesiąca przychód w wysokości 8 695 PLN, ale są i tacy, którzy zarabiają nawet powyżej 100 000 PLN. Co ważne, niemal dla 70% respondentów przebadanych przez www.infakt.pl zarobki na deklarowanym poziomie nie są satysfakcjonujące. Są oni jednak w tej kwestii optymistami, oczekując w bieżącym roku dochodu wyższego niż uzyskany w 2009 roku. Dowodzi to, iż polscy freelancerzy to ludzie ambitni, dążący do sukcesu finansowego.
Wiktor Sarota, prezes www.infakt.pl, podkreśla, że „prowadzenie działalności gospodarczej przez freelancera cechuje się dwiema skrajnościami. Z jednej strony daje więcej swobody i satysfakcji, ale wymaga też dużo determinacji i samodyscypliny. Dbanie o regularne pozyskiwanie zleceń, rozliczanie się z klientami, monitoring płatności czy też przygotowywanie deklaracji do US i ZUS zmusza do koncentracji i czujności. Często ta część działalności sprawia freelancerom najwięcej kłopotów, dlatego warto szukać możliwości odciążenia i outsourcowania tych zadań. Rozwiązaniem jest powierzenie obsługi finansowo-księgowej biuru rachunkowemu, ale coraz częściej freelancerzy wybierają dużo tańszą opcję prowadzenia księgowości samodzielnie za pomocą aplikacji online. Dzięki temu zyskują pełną kontrolę i świadomość funkcjonowania swojej firmy, przy jednoczesnym zabezpieczeniu merytorycznej poprawności ewidencji”.

O badaniu
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 24 kwietnia - 7 maja 2010 roku. Respondentami byli użytkownicy serwisu www.infakt.pl określający siebie freelancerami. Należy podkreślić, że podstawowym kryterium definicji freelancera było osobiste poczucie przynależności do tej grupy i samookreślanie się badanych tym mianem.

W kwestionariuszu ankiety przygotowanym przez www.infakt.pl znalazło się 17 pytań zamkniętych, z zestawem odpowiedzi do zaznaczenia przez respondentów. Ankieta była anonimowa. Uzyskano 808 poprawnie wypełnionych ankiet internetowych.


Do pobrania:

poprzednia  

1 2

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: