eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Poszukiwany metraż mieszkania V 2010

Poszukiwany metraż mieszkania V 2010

2010-07-22 13:01

Poszukiwany metraż mieszkania V 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

O ponad dziewięć metrów kwadratowych skurczył się w maju przeciętny metraż mieszkań deweloperskich oddawanych do użytku. Nowe mieszkania były średnio o 12,9 m kw. większe od oczekiwań kupujących - podał Home Broker.

Przeczytaj także: Poszukiwany metraż mieszkania IV 2010

Po kwietniowym niespodziewanym wzroście przeciętnego metrażu oddawanych mieszkań deweloperskich aż do 74,1 m kw., maj przyniósł spadek do 65 metrów – wskazują dane GUS. To dobra informacja, chociaż średnia powierzchnia mieszkań z tego segmentu pozostaje w tendencji wzrostowej od początku 2005 roku.

Tendencja wzrostowa trwa od lat
Chociaż zapotrzebowanie na duże lokale wyraźnie spadło w okresie kryzysu, deweloperzy nie zareagowali na zmieniające się warunki rynkowe w już realizowanych inwestycjach, rozpoczętych w szczycie boomu budowlanego. Średni metraż lokali oddanych do użytku w 2009 roku(65,8 m kw.) co prawda zmniejszył się w stosunku do średniej z 2007 roku (67 m kw.) i 2008 roku (67,7 m kw.), ale w tym roku ponownie wzrósł do 68,7 m kw. w okresie pierwszych pięciu miesięcy.

Za dużo o 13 metrów
Dane za maj wskazują na utrzymywanie się dużego niedopasowania podaży gotowych mieszkań deweloperskich i popytu. Według danych Home Broker, który regularnie bada oczekiwania nabywców, w maju przeciętny poszukiwany metraż wynosił 52,1 m kw. (dane dla rynku pierwotnego i wtórnego). Oznacza to, że średnie mieszkanie oddane przez deweloperów było o plisko 13 metrów za duże w stosunku do potrzeb.

Spółdzielcze dopasowane do popytu

Prawie idealnie dopasowane do potrzeb rynkowych były z kolei oddane w maju mieszkania spółdzielcze, ze średnim metrażem na poziomie 52,6 m kw. Lokale z tego segmentu cechują się dużo mniejszą powierzchnią od deweloperskich. Problem jednak w tym, że ich udział w budownictwie jest niewielki. O ile deweloperzy oddali w pierwszym półroczu br. 25,5 tys. mieszkań, to spółdzielnie tylko 2,6 tys.

Zmiany w realizowanych projektach

Z doświadczeń Home Broker wynika, że w nowych inwestycjach, właśnie rozpoczynanych lub rozpoczętych w ostatnich miesiącach, deweloperzy bardziej dostosowują się w zakresie metrażu do oczekiwań kupujących. Znane są też przypadki pomniejszania powierzchni już na etapie realizacji projektu. Przykładowo, deweloper AW Inwest w realizowanej obecnie inwestycji w podwarszawskich Ząbkach (planowany termin oddania – marzec 2011 r.) zwiększył liczbę mieszkań w stosunku do projektu z 43 do 49. Pozwoliło to na zmniejszenie przeciętnego metrażu o 7,3 m kw.

Zmiana liczby i rozkładu mieszkań wymaga opracowania zamiennego projektu w tej części, w której deweloper chce dokonać zmian. Procedury są takie same, jak w przypadku pierwszego projektu. Konieczne jest też wystąpienie o nowe pozwolenie na budowę w odniesieniu do wprowadzonych zmian. Projekt jest załącznikiem do wniosku o nowe pozwolenie.

Mniejszy metraż, ale gorszy rozkład

Zwiększenie liczby mieszkań na etapie realizacji projektu jest odpowiedzią na potrzeby rynku. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze wprowadzanie takich zmian jest korzystne np. dla rozkładu lokali, zwraca uwagę Home Broker. Często tracą one na takich przeróbkach zwłaszcza, że już na etapie pierwszego projektu są planowane tak, aby maksymalnie wykorzystać powierzchnię działki.

Jako ciekawostkę można podać, że nie w każdej inwestycji poszukiwane są małe mieszkania, o metrażu ok. 50 m kw. W inwestycji Apartamenty Mokotów Park realizowanej w Warszawie przez Marvipol (termin oddania III kw. 2011 r.) popyt na duże lokale okazał się tak wysoki, że deweloper zdecydował się na łączenie mniejszych mieszkań.

Przeczytaj także

Polski freelancer 2010

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: