eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dzieci mają złe doświadczenia w sieci

Dzieci mają złe doświadczenia w sieci

2010-07-07 00:15

Internet towarzyszy dzieciom niemalże od pierwszych chwil życia. Najmłodsi użytkownicy poznają sposoby poruszania się w sieci, doświadczają nowych emocji i uczą się innych zasad niż te, które obowiązują w rzeczywistym świecie, Zdobywają też nowe doświadczenia, które - jak wskazuje Raport Norton Online Family - w ponad 6 na 10 przypadków zdarzają się być negatywne.

Przeczytaj także: Norton Online Family

Optymizmem zapewne może napawać fakt, że 7 na 10 najmłodszych twierdzi, że zwróciłyby się do rodziców, gdyby coś złego przytrafiło się im w Internecie. Prawie połowa dzieci uważa, że w czasie przeglądania stron internetowych jest bardziej ostrożna od swoich rodziców. Z drugiej jednak strony, co piąty młody użytkownik wręcz przyznaje, że rodzice „nie mają pojęcia” o jego poczynaniach w sieci.

Raport Norton Online Family przypomina rodzicom, aby włączyli się w aktywność swoich dzieci w Internecie, jeśli jeszcze tego nie zrobili. Zwłaszcza, że najmłodsi spędzają w sieci przeciętnie o 10 procent więcej czasu w porównaniu z ubiegłym rokiem. W ciągu trzech minionych lat firma Symantec obserwowała rozbieżności w przekonaniach i zachowaniach w sieci u dorosłych i ich latorośli. W tegorocznym raporcie przyglądano się również, jaki wpływ emocjonalny mają doświadczenia sieciowe na dzieci i ich zasady postępowania w Internecie.

Firma Symantec przepytała 2 800 dzieci i ponad 7 000 dorosłych z 14 krajów na temat ich aktywności internetowej i doświadczeń. W ramach badania przeanalizowano rzeczywiste doświadczenia internetowe najmłodszych użytkowników, porównując je z przekonaniami rodziców — wyniki były nieraz zaskakujące.

O jedną rozbieżność mniej

W 2008 roku firma Norton analizując wypowiedzi dzieci odkryła, że spędzają one w sieci prawie 10 razy więcej czasu niż sądzą rodzice. W 2009 roku ta rozbieżność zmniejszyła się: dzieci zgłaszały, że spędzają dwa razy więcej czasu w sieci niż sądzą ich rodzice. Z tegorocznej ankiety wynika, że sytuacja uległa poprawie- rodzice i najmłodsi byli zgodni co do ilości czasu spędzanego online przez tych ostatnich.

Czego nie wiedzą rodzice

Zaledwie 45 procent dorosłych ma świadomość, że ich dzieci mają negatywne doświadczenia związane z korzystaniem z sieci. Choć rodzice zasadniczo wiedzą, jaki charakter ma aktywności ich dzieci w Internecie, to nie doceniają jednak skali, na jaką ich pociechy pobierają muzykę i materiały wideo, w trakcie czego są narażone na kontakt z nieodpowiednimi treściami i są zachęcane do ujawniania danych osobowych.

Emocje dzieci

Dzieci odczuwają silny wpływ emocjonalny, jaki niosą ze sobą negatywne doświadczenia w Internecie. Z raportu wynika, że na skutek przykrych incydentów najmłodsi najczęściej odczuwają złość (39 proc.), zdenerwowanie (36 proc.), strach (34 proc.) i zaniepokojenie (34 proc.). Jedna piąta młodych użytkowników na świecie żałuje czegoś, co zrobiła w Internecie. Co więcej, ponad połowa z ankietowanych przyznaje, że czuje się odpowiedzialna za swoje przykre doświadczenia internetowe, zwłaszcza za pobranie wirusa lub stanie się ofiarą wyłudzenia.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: