eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ewolucja spamu I-III 2010

Ewolucja spamu I-III 2010

2010-05-19 00:16

Przeczytaj także: Spam w Polsce: głównie krajowy


fot. mat. prasowe

Źródła spamu -państwa

Sytuacja w Brazylii nieznacznie poprawiła się: państwo to spadło z trzeciego miejsca na szóste. Z zestawienia Top 10 wypadła Turcja i Chiny. W przypadku Chin, przyczyną było wprowadzenie większych restrykcji odnośnie polityki rejestracji domen. Na listę powróciła z kolei Ukraina i Niemcy. W 2008 roku państwa te należały do dziesiątki wiodących dystrybutorów spamu, jednak w 2009 roku nie zdołały utrzymać swoich pozycji.

Należy zauważyć, że język spamu rozprzestrzenianego z danego państwa często nie pokrywa się z oficjalnym językiem tego kraju. Na przykład sporo rosyjskojęzycznego spamu pochodzi z Indii, podczas gdy Brazylia rozprzestrzenia wiele spamu w języku niemieckim, a Niemcy – spam hiszpańskojęzyczny. Dzieje się tak dlatego, że języka spamu nie określa geograficzna lokalizacja adresu IP, ale botnet, do którego należą komputery.

Rozmiar wiadomości spamowych

fot. mat. prasowe

Rozmiar wiadomości spamowych

Spamerzy preferują wysyłanie niewielkich wiadomości e-mail, zwykle nieprzekraczających 1 KB. Wynika to z tego, że takie e-maile zawierają tylko jeden odsyłacz, co utrudnia ich wykrywanie przez filtry ukierunkowane na treść. Ponadto, rozsyłanie takich “lekkich” e-maili wymaga mniej zasobów. Poza tym większość współczesnych użytkowników natychmiast usuwa wiadomość, którą uzna za spam. Dlatego spamerzy próbują skrócić informacje reklamowe do jednej frazy. W ten sposób użytkownik zdąży przeczytać tekst, zanim kliknie przycisk “Usuń”. W pierwszym kwartale 2010 roku udział niewielkich wiadomości spamowych wynosił średnio jedną trzecią całkowitej ilości spamu (31,3%). Wiadomości o rozmiarze przekraczającym 50 KB stanowiły zaledwie 2,9% spamu w badanym okresie.

Typy szkodliwych załączników w wiadomościach spamowych

fot. mat. prasowe

Typy szkodliwych załączników w wiadomościach spamowych


W pierwszym kwartale 2010 roku większość wiadomości e-mail zawierało załączniki w HTML-u. Mniejsze e-maile z załącznikiem HTML-owym mogą zawierać tylko odsyłacz. Wiadomości z załącznikami w formacie JPG zostały znalezione w 8,7% wiadomości spamowych, natomiast wiadomości z załącznikami w formacie gif - w 6,4% wiadomości. Niektóre e-maile zawierały zarówno element jpega jak i gifa: treść wiadomości miała format jpega, podczas gdy formularz rezygnacji z subskrypcji był w formacie gif.

fot. mat. prasowe

E-maile z graficznymi załącznikami

Całkowita ilość spamu graficznego (wiadomości z obrazkami) wynosiła średnio 11,7% wszystkich e-maili spamowych. Większość wiadomości zawierających obrazki została rozesłana w lutym.

Phishing

W pierwszym kwartale 2010 roku odsyłacze do stron phishingowych znaleziono w 0,57% ruchu pocztowego. W styczniu i lutym udział wiadomości phishingowych był prawie taki sam jak w zeszłym roku, natomiast w marcu drastycznie zmniejszył się i wynosił średnio jedynie 0,03% ruchu pocztowego. Spadek ten trudno wyjaśnić, będziemy jednak monitorowali rozwój sytuacji.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

poprzednia  

1 2 3 ... 5

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: