Ewolucja spamu I-III 2010
2010-05-19 00:16
Przeczytaj także: Spam w Polsce: głównie krajowy
fot. mat. prasowe
E-maile zawierające odsyłacze do stron phishingowych
Niespodziewanie na czwartym miejscu znalazł się Facebook. Po raz pierwszy, od czasu gdy zaczęliśmy monitorowanie, zaobserwowaliśmy tak ogromną liczbę ataków na portale społecznościowe. Obecnie Facebook jest jednym z najpopularniejszych portali społecznościowych: liczba jego użytkowników wynosi ponad 400 milionów i nieustannie wzrasta. Skradzione konta użytkowników przestępcy mogą wykorzystać do rozprzestrzeniania spamu, wysyłając masowe ilości wiadomości e-mail do właścicieli kont i ich przyjaciół z portalu. Taka metoda rozprzestrzeniania spamu pozwala dotrzeć do ogromnej liczby osób. Ponadto, umożliwia przestępcom wykorzystanie dodatkowych opcji oferowanych przez portale społecznościowe, takich jak możliwość wysyłania różnych zapytań, odsyłaczy do zdjęć i zaproszeń zawierających w załączniku reklamy, zarówno za pośrednictwem portalu jak i na skrzynki odbiorcze użytkowników. Ponadto podczas rejestrowania kont użytkownicy wprowadzają swoje dane (na przykład adresy e-mail), które spamerzy mogą dodać do baz danych.
fot. mat. prasowe
10 organizacji najczęściej atakowanych przez phisherów
Ciekawostką jest 25 miejsce, jakie w marcu zajął rosyjski portal społecznościowy VKontakte na liście organizacji najczęściej atakowanych przez phisherów. Portal ten przekroczył granice rosyjskiego Internetu, a jego zasięg nieustannie rozszerza się.
Wiadomości z zainfekowanymi załącznikami
W pierwszym kwartale 2010 roku szkodliwe załączniki zostały wykryte w 0,68% ruchu pocztowego, co oznacza spadek o 0,3% w porównaniu z ostatnim kwartałem 2009 roku.
Diagram przedstawia geograficzny rozkład prób zainfekowania komputerów użytkowników za pośrednictwem poczty elektronicznej:
fot. mat. prasowe
Geograficzny rozkład Infekcji komputerów
Ponad 35% wiadomości otrzymanych przez użytkowników z Niemczech, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Francji i Hiszpanii (tj. w państwach strefy Unii Europejskiej) zawierało zainfekowane załączniki. 7,6% wszystkich zainfekowanych e-maili otrzymali użytkownicy z Japonii, a 13% takich wiadomości wysłano do innych państw azjatyckich, takich jak Tajwan, Indie i Chiny. Prawie 7% szkodliwych wiadomości trafiło do amerykańskich odbiorców.
![Spam V 2014 [© adimas - Fotolia.com] Spam V 2014](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/Kaspersky-Lab/Spam-V-2014-140971-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl