eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Ewolucja spamu I-III 2010

Ewolucja spamu I-III 2010

2010-05-19 00:16

Ewolucja spamu I-III 2010

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (13)

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, opublikował swój najnowszy raport dotyczący ewolucji spamu w pierwszym kwartale 2010 roku. Autorki raportu wykazały, że liczba ataków phishingowych na portale społecznościowe wzrosła. Facebook niespodziewanie stał się jednym z najpopularniejszych celów phisherów.

Przeczytaj także: Spam w Polsce: głównie krajowy

Spam w ruchu pocztowym

fot. mat. prasowe

W pierwszym kwartale 2010 roku odsetek spamu w ruchu pocztowym wynosił średnio 85,2%. Taki sam udział spamu odnotowaliśmy w całym 2009 roku. W pierwszej połowie marca nastąpił znaczny spadek liczby niechcianych wiadomości. Przyczyną mogło być zdjęcie pod koniec lutego 277 domen należących do botnetu spamerskiego Waledac. Nie należy jednak przeceniać wpływu tego zdarzenia na tak znaczący spadek ilości spamu, ponieważ w przeciwieństwie do McColo, Waledac nie jest najaktywniejszym graczem na rynku spamowym.

We wcześniejszych raportach wspominaliśmy już o powstaniu rynku spamowego. Teraz możemy już mówić o stabilizacji pod względem ilości spamu w ruchu pocztowym – odsetek niechcianych wiadomości praktycznie nie ulega zmianie, wahając się między 84 a 87 procent. Zeszłoroczna tendencja spadkowa w ilości spamu w ruchu pocztowym utrzymuje się również w tym roku, co oznacza, że udział tego typu spamu jest zbliżony do wartości maksymalnej. Najwyższa ilość spamu (90,8%) została zarejestrowana 21 lutego, natomiast najniższa 5 marca (78%).

Źródła spamu według regionu

fot. mat. prasowe

Źródła spamu według regionu

Podobnie jak w zeszłym roku, największym źródłem spamu pozostaje Azja (31,7%). Tuż za nią znajduje się Europa – z regionu tego rozsyłane jest 30,6% spamu. Jeżeli połączymy Rosję z resztą Europy, region ten wyjdzie na prowadzenie (36,6%).

Ilość spamu wysyłanego z Ameryki Południowej zmniejszyła się. W pierwszej połowie 2009 roku wynosiła 15%, dzięki czemu region ten uplasował się na drugim miejscu. Obecnie Ameryka Południowa generuje 10,5% spamu, prawie tyle samo co w 2008 roku (11%).

Jednocześnie wzrosła ilość spamu rozprzestrzenianego z Europy Wschodniej (16,4%). Dynamikę wzrostu ilości spamu rozsyłanego z tego regionu w pierwszym kwartale 2010 roku można łatwo prześledzić:

fot. mat. prasowe

Spam rozprzestrzeniany z regionu Europy Wschodniej i Środkowej: dynamika wzrostu


Źródła spamu według państwa

W rankingu źródeł spamu nie odnotowaliśmy większych zmian – nie wyłonili się niespodziewani liderzy. Stany Zjednoczone utrzymały swoją pozycję na szczycie, podczas gdy Indie i Rosja znalazły się na drugim i trzecim miejscu. Dalsze pozycje zajęły w większości państwa Azji i Europy Wschodniej. Na obecnej liście największych spamerów można znaleźć prawie wszystkie państwa z poprzedniego zestawienia, zmieniły jedynie swoje pozycje.
Przeczytaj także: Spam V 2014 Spam V 2014

 

1 2 ... 5

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: