eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Powierzchnie magazynowe I kw. 2010

Powierzchnie magazynowe I kw. 2010

2010-05-17 00:21

Powierzchnie magazynowe I kw. 2010

Całkowita podaż wg regionów i udział regionów w podaży © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

I kwartał na rynku powierzchni magazynowych w Polsce należy uznać za udany. Co prawda strona podażowa odczuwa skutki podjętych przez deweloperów w ubiegłym roku decyzji o zaprzestaniu prac nad spekulacyjnymi projektami, ale zauważalne są pozytywne tendencje po stronie popytu na powierzchnie magazynowe - wynika z raportu Colliers International.

Przeczytaj także: Powierzchnie magazynowe w 2009 r.

W raporcie czytamy, iż aktywność najemców znacznie przewyższyła wyniki zanotowane w analogicznym okresie 2009 roku, wciąż jednak znaczną część transakcji stanowią renegocjacje i przedłużenia umów najmu, co sprawia, że współczynniki niewynajętej powierzchni maleją w wolniejszym tempie niż mógłby to sugerować wysoki poziom aktywności najemców. Na kilku rynkach zanotowano nawet wzrost poziomu pustostanów. Z uwagi na dużą dostępność wolnych powierzchni czynsze wywoławcze pozostają na niskim poziomie.

PODAŻ

fot. mat. prasowe

Całkowita podaż wg regionów i udział regionów w podaży

Całkowita podaż wg regionów i udział regionów w podaży

Colliers International podaje, iż I kwartał nie przyniósł znacznych zmian pod względem całkowitej podaży powierzchni magazynowych w Polsce. Do użytku oddano zaledwie jeden projekt. Rozpoczęto realizację pojedynczych inwestycji magazynowych, do których zdołano pozyskać najemców na wcześniejszym etapie.

Warszawa

Na rynku warszawskim nie ukończono żadnego nowego obiektu. Zasoby powierzchni magazynowych pozostają na poziomie z IV kwartału 2009 i wynoszą nieco ponad 2,4mln mkw. Obecnie w budowie znajdują się 3 obiekty oferujące łącznie około 42 000 mkw – kolejna faza Ideal Idea w I strefie (5130 mkw), oraz 2 obiekty realizowane przez firmę Panattoni – BTS dla firmy Torfarm SA (19 100 mkw) i drugi budynek w ramach Panattoni Park Ożarów (17 900 mkw).

Regiony

Z analizy wynika, iż wśród rynków regionalnych wzrosła jedynie podaż w Polsce Centralnej (do 890 000 mkw), gdzie do użytku oddano trzecią halę (17 000 mkw) w Panattoni Park Łódź East. Żaden nowy obiekt nie wszedł w fazę realizacji na tym rynku w I kwartale. Górny Śląsk z podażą na poziomie przewyższającym 1,1 mln mkw niezmiennie króluje wśród rynków regionalnych. Obecnie w budowie znajduje się projekt Panattoni Park Czeladź (21 000 mkw). W Poznaniu, gdzie całkowite zasoby powierzchni magazynowych wynoszą przeszło 760 000 mkw, trwa budowa trzech obiektów. Dwa z nich to realizowane przez Panattoni w systemie BTS magazyny na potrzeby firm Farmacol (5400 mkw) i H&M (30000 mkw), natomiast trzeci obiekt to inwestycja MLP Group (6900 mkw). We Wrocławiu, którego zasoby wynoszą przeszło 590 000 mkw, trwa obecnie budowa kolejnej fazy inwestycji Panattoni (9700 mkw).

W Trójmieście, gdzie całkowita podaż jest na poziomie 102 000 mkw, toczą się prace nad Centrum Logistycznym Gdańsk-Kowale (11 000 mkw). Wkrótce ma się rozpocząć budowa pierwszej inwestycji Panattoni na tym rynku. Nowy obiekt będzie oferował około 6000 mkw. Natomiast w Krakowie, którego całkowita podaż wynosi 68 000 mkw, w trakcie realizacji znajduje się inwestycja MARR (12 500 mkw). Niebawem również firma Goodman rozpocznie realizację swojego pierwszego obiektu w Małopolsce.

 

1 2 3

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: