eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek pracy I-III 2010

Polski rynek pracy I-III 2010

2010-04-28 13:45

Przeczytaj także: Polski rynek pracy X-XII 2009


Mazowsze i Dolny Śląsk górą

SzybkoPraca.pl zauważa, że jeśli przeanalizować dane dotyczące liczby ogłoszeń w poszczególnych województwach, można dojść do wniosku, że wiążą się one z poziomem odsłon ofert i CV wysyłanych w każdym regionie. Im większa ilość ogłoszeń dotyczących danych województw, tym szersze zainteresowanie zatrudnieniem w tym regionie.

Warto zwrócić uwagę, że najwięcej ofert pracy pochodziło z Dolnego Śląska (12,4 proc.), Mazowsza (12,3 proc.) i województwa śląskiego (11,9 proc.). Na brak ofert pracy nie mogli narzekać również mieszkańcy Wielkopolski, skąd pochodziło 9,4 proc. wszystkich ogłoszeń i Małopolski, gdzie można było przejrzeć 6,7 proc. ofert zatrudnienia. Dane pokazują, że pracodawcy tylko z tych pięciu regionów zamieścili 52,7% wszystkich ofert pracy.

Z największymi problemami w znalezieniu pracy borykają się osoby pochodzące z województwa świętokrzyskiego, w którym było najmniej ofert pracy w kraju (1,6 proc.), Warmii i Mazur (2,6 proc.), Opolszczyzny (2,9 proc.) i Podlasia (2,9 proc.).

Postrzeganie sytuacji na rynku pracy zależne od branży

fot. mat. prasowe

Odsetek ofert pracy w Polsce wg najpopularniejszych branż

Odsetek ofert pracy w Polsce wg najpopularniejszych branż

W raporcie czytamy, iż po przyjrzeniu się odsetkowi ogłoszeń z poszczególnych branż, okazuje się, że 8,9 proc. ofert w Polsce było przeznaczonych dla osób pracujących w fabrykach i inżynierii. Na drugim miejscu znalazło się budownictwo z 8,5 proc. ogłoszeń. W podobnej sytuacji znajdują się osoby pracujące w handlu (7,6 proc.) oraz sprzedaży (7,5 proc.). Na brak ofert pracy nie mogli też narzekać finansiści (6 proc.). Są więc to osoby, które nie będą miały większego problemu ze zmianą pracodawcy lub podjęciem pierwszego zatrudniania. Według tych osób sytuacja na rynku przy będzie charakteryzowana jako korzystna i dobra.

Inaczej na rynek pracy będą patrzeć absolwenci kierunków humanistycznych. Ze względu na to, że jest ich zbyt wielu w stosunku do zapotrzebowania, okres poszukiwania przez nich zatrudnienia będzie się wydłużał. Pracodawcy zaproponują im również mniejsze zarobki i gorsze warunki pracy. Według nich sytuacja na rynku pracy będzie przedstawiała się gorzej.

Jaki zawód jest najlepszy?

Zatrudniające branże poszukują przede wszystkim specjalistów. Podobnie, jak w 2009 roku, w 2010 roku zapotrzebowanie na pracowników fachowych i fizycznych utrzymuje się na stabilnym poziomie. Tylko dla tych zawodów było przeznaczonych 31,2 proc. ofert. Kolejne 15,9 proc. Było skierowanych do inżynierów oraz specjalistów z wykształceniem technicznym.

Kolejną grupę poszukiwanych zawodów stanowili sprzedawcy (15,7 proc. ofert) oraz handlowcy (8,9 proc.). Ilość ofert pracy dla nich związana jest z rozbudowywaniem i rozszerzaniem działalności działów handlowych firm. Ta tendencja jest obecna na rynku pracy od 2009 roku.

Na kolejnych miejscach uplasowały się zawody związane z sektorem usług (7,8 proc.), finansami i bankowością (5,9 proc.) oraz zarządzaniem i konsultingiem (4 proc.). Najmniej ofert było przeznaczonych dla nauczycieli i lektorów (2,7 proc.), a także sekretarek i pracowników administracji (1,5 proc.).

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: