eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek pracy I-III 2010

Polski rynek pracy I-III 2010

2010-04-28 13:45

Przeczytaj także: Polski rynek pracy X-XII 2009


Szeregowi pracownicy wciąż w cenie

SzybkoPraca.pl podaje, iż w I kw. 2010 roku najwięcej pracodawców chciało zatrudnić szeregowych pracowników (59,9 proc.). Ta tendencja jest widoczna od początku 2009 roku. Na wykwalifikowanych specjalistów stawiało 28,8 proc. firm. Najmniej przedsiębiorstw chciało zatrudnić kierowników oddziałów (5,1 proc), kadrę zarządzającą (1,6 proc.) oraz dyrektorów oddziałów (0,8 proc.).

Pracy nadal szukają wykwalifikowani pracownicy

Okazuje się, że najwięcej aplikacji nadal składają wykwalifikowani pracownicy, którzy wysyłają średnio 15,9 CV na jedną ofertę pracy. Jest to grupa, która najbardziej intensywnie poszukuje zatrudnienia. Taka tendencja była widoczna również w 2009 roku.

Zatrudniania poszukują również szeregowi pracownicy. W tej grupie składano średnio 14,1 CV na jedną ofertę. Najmniej aplikacji wysyłali kierownicy działów lub grupy (średnio 6 CV na jedno miejsce), kadra zarządzająca (5,9 CV) oraz dyrektorzy oddziałów (3,9 CV). Rotacja wśród wysoko wykwalifikowanej kadry jest zawsze mniejsza, w związku z tym mniejsza ilość aplikacji przesyłanych wśród tych grup nie powinna dziwić.

Coraz mniej umów zlecenia

fot. mat. prasowe

Odsetek ofert wg wymiaru/formy pracy

Odsetek ofert wg wymiaru/formy pracy

W I kw. 2010 roku 77 proc. firm w Polsce chciało zatrudniać pracowników na pełen etat. W porównaniu do ostatnich trzech miesięcy 2009 roku ten współczynnik wzrósł o 11 punktów procentowych. Świadczy to o pozytywnych tendencjach na rynku i optymistycznych nastrojach wśród pracodawców.

Jak wynika z raportu, coraz mniej przedsiębiorstw oferujących zatrudnienie proponuje kandydatom umowę zlecenia. W I kw. 2010 roku tę formę preferowało 14,7 pracodawców. Natomiast w ostatnim kwartale 2009 roku ten odsetek wynosił 25 proc. Dane świadczą więc o tym, że pracodawcy przestają obawiać się wiązania się z pracownikami na dłużej i proponują im lepsze warunki współpracy.

Najmniej ofert opublikowanych w serwisie rekrutacyjnym SzybkoPraca.pl dotyczyło pracy na niecały etat (4,9 proc.), zatrudniania sezonowego (2 proc.) i praktyk oraz staży (1,5 proc.).

Podsumowanie

Zdaniem ekspertów z portalu SzybkoPraca.pl powyższe dane potwierdzają, że polski rynek pracy odrabia straty po spowolnieniu gospodarczym w 2009 roku, na które wpływ miał kryzys w Europie Zachodniej i USA. Pozytywnym sygnałem jest zwiększenie się ilości ofert pracy, co wpłynęło również na większe zainteresowanie poszukiwaniem nowego zatrudniania przez Polaków. Jednak warto zauważyć, że ilość ofert zwiększyła się w najbardziej rozwiniętych regionach kraju – na Mazowszu, w Dolnym Śląsku, na Śląsku, w Wielkopolsce i Małopolsce. Pracodawcy coraz częściej zatrudniają pracowników na cały etat. Jednak warto pamiętać, że proces utrwalania się pozytywnych zmian jest bardzo powolny i nie można jeszcze wysuwać daleko idących wniosków o powrocie sytuacji z 2008 roku.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: