eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek pracy X-XII 2009

Polski rynek pracy X-XII 2009

2010-01-15 10:46

Polski rynek pracy X-XII 2009

Odsetek ofert pracy wg województw © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Serwis rekrutacyjny SzybkoPraca.pl opublikował raport dotyczący sytuacji na polskim rynku pracy w IV kw. 2009 roku. Okazuje się, że liczba opublikowanych ogłoszeń w porównaniu z III kw. spadła o 19 proc. Przyczyną takiego stanu rzeczy był zbliżający się koniec roku (sezonowość). Eksperci serwisu przeanalizowali ogłoszenia pod względem oglądalności, reakcji na nie, zatrudniających branż, pożądanych zawodów i typu umów.

Przeczytaj także: Rynek pracy ożywił się w I 2009

Oglądalność ogłoszeń

Z raportu wynika, że największą oglądalnością cieszą się ogłoszenia z województwa pomorskiego (średnia oglądalność jednego ogłoszenia to 559 odsłon), śląskiego (552 odsłony), małopolskiego (533 odsłony), łódzkiego (475 odsłon) i mazowieckiego (467 odsłon). Są to regiony, gdzie możliwości podjęcia pracy jest najwięcej. Najmniejszą popularnością cieszą się ogłoszenia z województwa podkarpackiego (205 odsłon), podlaskiego (204 odsłony), kujawsko-pomorskiego (204 odsłony), zachodniopomorskiego (198 odsłon) i lubuskiego (152 odsłony). We wszystkich tych województwach widoczna jest tendencja pogarszania się sytuacji na miejscowym rynku pracy.

Jak oglądalność ogłoszeń wpływa na reakcję na nie?

Użytkownicy serwisu SzybkoPraca.pl przesłali najwięcej CV w województwie śląskim, mazowieckim i łódzkim. Można wywnioskować, że Polacy starają się poszukiwać zatrudnienia tam, gdzie jest lepsza sytuacja gospodarcza, a rynek pracy nadal wychodzi z kryzysu obronną ręką. Z kolei najmniejszą popularnością cieszą się oferty z Podkarpacia, województwa opolskiego i Lubelszczyzny. Są to regiony, gdzie kryzys daje o sobie najbardziej znać. Ich mieszkańcy nie znajdują interesujących ofert pracy i dlatego nie decydują się na składanie aplikacji.

Które regiony są w najlepszej sytuacji?

fot. mat. prasowe

Odsetek ofert pracy wg województw

Odsetek ofert pracy wg województw

Jeśli przyjrzeć się danym serwisu SzybkoPraca.pl, okaże się, że w IV kw. 2009 roku najwięcej ofert pochodziło z województwa śląskiego – aż 21 proc. Kolejne 14 proc. było zarezerwowane dla Mazowsza, a 12 proc. dla Dolnego Śląska. Sporo ogłoszeń było przeznaczonych również dla mieszkańców Małopolski (9 proc.), Pomorza (7 proc.) i Wielkopolski (6 proc.). Pogorszenie sytuacji na rynku pracy można było zauważyć w województwie świętokrzyskim (1 proc.), warmińsko-mazurskim (1 proc.), podkarpackim (3 proc.) i zachodniopomorskim (3 proc.).

Kryzys nadal więc powoduje pogłębianie się dysproporcji pomiędzy poszczególnymi regionami. Bardziej rozwinięte części Polski, takie jak Śląsk, Mazowsze czy Dolny Śląsk, będą mniej odczuwać skutki kryzysu. Z drugiej strony, mieszkańcy Podlasia, Warmii i Mazur oraz Podkarpacia będą coraz częściej słyszeli o masowych zwolnieniach, przedłużającym się okresie poszukiwania zatrudnienia i migracjach zarobkowych.

 

1 2 3

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Inflacja XII 2009

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: