eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polski rynek pracy X-XII 2009

Polski rynek pracy X-XII 2009

2010-01-15 10:46

Przeczytaj także: Rynek pracy ożywił się w I 2009


W jakich branżach możemy czuć się bezpiecznie?

W raporcie czytamy, iż podobnie jak w III kw. 2009 roku, w IV kw. najwięcej ofert pracy pochodziło z budownictwa (12 proc.). Branża znajduje się w dobrej sytuacji, gdyż rusza coraz więcej projektów związanych z organizacją EURO 2012. Wiele inwestycji dofinansowywanych jest też z Unii Europejskiej. Nieprzypadkowo na kolejnych miejscach znalazł się handel (9 proc.) i sprzedaż (8 proc.). Pracodawcy zatrudniają przedstawicieli handlowych, telemarketerów i sprzedawców, aby zwiększać swoje zyski i nie stracić płynności finansowej.

Wzrasta też zapotrzebowanie na finansistów (6 proc.), gdyż firmy potrzebują osób dbających o oszczędne i mądre szacowanie zysków i strat. Branża usługowa (5 proc.) wzrasta głównie ze względu na rozwój trzeciego sektora w polskiej gospodarce. Na zatrudnienie miały szansę również osoby szukające pracy w fabrykach i inżynierii (4 proc.). Na polskim rynku pracy nadal poszukiwani są fachowcy i absolwenci kierunków technicznych.

W czołówce dziesięciu zatrudniających branż znalazły się również restauracje i kawiarnie (4 proc.), edukacja (3 proc.), opieka medyczna (3 proc.) oraz logistyka i dystrybucja (3 proc.).

Najlepszy zawód – fachowiec

fot. mat. prasowe

Odsetek ofert wg poszukiwanych zawodów

Odsetek ofert wg poszukiwanych zawodów

Podobnie jak w pozostałych miesiącach 2009 roku, w IV kw. najwięcej ofert pracy było przeznaczonych dla pracowników fachowych i fizycznych (30 proc.). Jest to związane z zatrudnieniem w budownictwie, produkcji oraz fabrykach. Z kolei 18 proc. ogłoszeń było przeznaczonych dla osób z wykształceniem ścisłym i technicznym. W Polsce mamy nadal zbyt mało osób z wykształceniem technicznym, co powoduje, że nawet w czasach kryzysu mogą one negocjować z pracodawcami wygodne dla nich warunki zatrudnienia.

Spory odsetek ogłoszeń z handlu i sprzedaży spowodował, że dla osób związanych zawodowo z marketingiem i sprzedażą było przeznaczonych 14 proc. ofert, a dla ludzi pracujących w handlu detalicznym 9 proc. Na zatrudnienie mogli liczyć również pracownicy usług (8 proc.) oraz finansiści (6 proc.).

Najmniej ofert pracy było adresowanych do menedżerów i konsultantów (4 proc.), nauczycieli, lektorów i szkoleniowców (4 proc.) oraz pracowników biurowych i administracyjnych (1 proc.).

Na którym szczeblu zatrudniają pracodawcy?

Na polskim rynku pracy w IV kw. 2009 roku nadal mięliśmy do czynienia ze zjawiskiem zatrudniania największej ilości pracowników szeregowych, czyli personelu, który nie ma wysokich kwalifikacji. Dla nich było przeznaczonych 65 proc. wszystkich ofert opublikowanych w serwisie rekrutacyjnym SzybkoPraca.pl.

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Inflacja XII 2009

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: