eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa III 2010

Koniunktura przemysłowa III 2010

2010-03-23 11:36

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa II 2010


Jedynie jednostki małe oceniają koniunkturę negatywnie, ale lepiej niż w lutym. Bieżący portfel zamówień i produkcja są nadal ograniczane, choć w mniejszym stopniu niż przed miesiącem. Prognozy w tym zakresie są optymistyczne. Zapasy wyrobów gotowych utrzymują się na poziomie nieznacznie przekraczającym poziom uznawany przez przedsiębiorców za odpowiedni w stosunku do zapotrzebowania. Zmniejsza się poziom należności przedsiębiorstw, choć w mniejszym stopniu niż sygnalizowano w ubiegłym miesiącu. Rosną nadal trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są mniej pesymistyczne od formułowanych w lutym. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być mniejsze od planowanych w ubiegłym miesiącu. Ceny wyrobów gotowych mogą nieznacznie wzrastać.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury. Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 30 – wzrost o 1 punkt), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 18 – spadek o 3 punkty), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (plus 15 – wzrost o 16 punktów), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 15 – wzrost o 3 punkty), papieru i wyrobów z papieru (plus 14 – spadek o 6 punktów). Najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 22 – spadek o 1 punkt), wyrobów tekstylnych (minus 18 – spadek o 5 punktów).

Producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę optymistycznie, choć opinie te są ostrożniejsze niż w lutym. Wpływają na to nieco mniej korzystne prognozy portfela zamówień oraz produkcji. Bieżące oceny w tym zakresie są bardziej optymistyczne niż przed miesiącem. Zapasy wyrobów gotowych utrzymują się na poziomie uznawanym za nadmierny. Przedsiębiorcy sygnalizują wzrost poziomu należności. Utrzymują się niewielkie trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Odpowiednie prognozy wskazują na możliwość poprawy w tym zakresie. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być zbliżone do przewidywanych w ubiegłym miesiącu. Ceny chemikaliów i wyrobów chemicznych mogą wzrastać wolniej niż oczekiwano w lutym.

Oceny koniunktury formułowane przez producentów wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych są pozytywne, znacznie lepsze niż w lutym. Wpływają na to bardziej korzystne niż przed miesiącem prognozy portfela zamówień oraz produkcji. Również odpowiednie oceny bieżące są pozytywne, lepsze od negatywnych opinii z lutego. Utrzymuje się poziom nadmiernych zapasów wyrobów gotowych. Mimo iż zwiększają się należności przedsiębiorstw, nieco zmniejszają się trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie są bardzo optymistyczne. Dyrektorzy planują niewielkie zwiększenie zatrudnienia. Ceny wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych mogą utrzymać się na dotychczasowym poziomie.

Producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych w marcu oceniają koniunkturę bardziej optymistycznie niż w lutym. Wpływają na to bardziej korzystne prognozy dotyczące portfela zamówień oraz produkcji. Odpowiednie oceny bieżące są mniej pesymistyczne niż przed miesiącem. Zapasy wyrobów gotowych pozostają na poziomie uznawanym za nadmierny. Mimo iż nieznacznie zmniejszają się należności przedsiębiorstw, utrzymują się trudności w regulowaniu zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość poprawy. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być nieco mniejsze niż przewidywano w lutym. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą rosnąć szybciej niż przewidywała prognoza sprzed miesiąca.

Producenci pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oceniają koniunkturę pozytywnie, nieco lepiej niż w ubiegłym miesiącu. Wpływają na to bardziej korzystne prognozy portfela zamówień i produkcji. Oceny bieżące w tym zakresie są także pozytywne, choć w przypadku portfela zamówień nieco ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Nieznacznie rosną należności przedsiębiorstw, natomiast zmniejszają się nieco trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy w tym zakresie wskazują na możliwość niewielkiej poprawy. W tej grupie przedsiębiorstw można oczekiwać nieznacznego zwiększenia zatrudnienia. Dyrektorzy przedsiębiorstw nadal zamierzają obniżać ceny pojazdów samochodowych, przyczep i naczep.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: