eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Na co dzieci wydają swoje kieszonkowe?

Na co dzieci wydają swoje kieszonkowe?

2010-03-03 11:02

Na co dzieci wydają swoje kieszonkowe?

Ile przeciętnie miesięcznie pieniędzy dziecko ma do swojej dyspozycji? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Według ostatniego badania Ipsos dwie trzecie rodziców dzieci w wieku od 4 do 18 lat daje im, przynajmniej od czasu do czasu pieniądze do samodzielnego dysponowania, średnio jest to 56 złotych miesięcznie. Pomimo światowego kryzysu nasi najmłodsi otrzymują w tym roku kwotę zbliżoną do otrzymywanej w okresie prosperity gospodarki z pierwszej połowy 2008 roku. Dzieci najczęściej wydają swoje pieniądze na słodycze, napoje, czasopisma oraz karty do telefonów.

Przeczytaj także: 2/3 Polaków nagradza dzieci za wyniki w nauce

Skąd dzieci mają pieniądze?

Z badania wynika, że dwie trzecie rodziców dzieci w wieku od 4 do 18 lat daje im pieniądze przynajmniej od czasu do czasu. Podobna liczba rodziców dawała kieszonkowe w pierwszej połowie 2008 roku. Kieszonkowe dostają nawet najmłodsze dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Najczęściej do portfeli sięgają rodzice młodzieży w wieku 15-18 lat.

Prawie jedna trzecia rodziców (29%) regularnie wypłaca kieszonkowe swoim dzieciom. Najczęściej jednak otrzymują pieniądze w formie prezentu od rodziców, dziadków lub krewnych (56%) oraz w formie nieregularnych wpłat od rodziców (53%) z przeznaczaniem na bieżące potrzeby. Raczej rzadko, bo jedynie 13% rodziców stosuje pieniądze jako formę nagrody dla dzieci za dobre stopnie w szkole.

Ile pieniędzy mają dzieci?

fot. mat. prasowe

Ile przeciętnie miesięcznie pieniędzy dziecko ma do swojej dyspozycji?

Ile przeciętnie miesięcznie pieniędzy dziecko ma do swojej dyspozycji?

Dzieci, które otrzymują pieniądze, mają do swojej dyspozycji średnio 56 zł na miesiąc. Dla porównania jest to o 18 złotych więcej niż 6 lat temu. Nawet po uwzględnieniu inflacji z tego okresu mamy prawie 30% realnego wzrostu wartości. Kieszonkowe nie poddało się również ostatniemu kryzysowi ekonomicznemu. Obecnie dzieci otrzymują kwotę zbliżoną, do otrzymywanej w okresie prosperity gospodarki w pierwszej połowie 2008 roku. Najwięcej otrzymuje młodzież w wieku 15-18 lat - średnio 82 zł, młodsze nastolatki otrzymują ok. 43 zł.

Na co dzieci wydają pieniądze?

Badanie pokazuje, iż większość pieniędzy dzieci wydają na słodycze (w opinii 61% rodziców), napoje (37%), gazety i czasopisma (27%) oraz na karty lub abonament za telefon komórkowy (21%). Młodzież w wieku 15-18 lat częściej niż młodsze dzieci wydaje swoje pieniądze na karty lub abonament za telefon komórkowy (33%), kosmetyki (35%) a także rozrywkę: kino, koncerty, kluby (16%).

fot. mat. prasowe

Na co przede wszystkim dziecko wydaje swoje pieniądze?

Na co przede wszystkim dziecko wydaje swoje pieniądze?

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: