eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Mieszkania znanych ludzi o 20% droższe

Mieszkania znanych ludzi o 20% droższe

2010-03-03 10:46

Mieszkania znanych ludzi o 20% droższe

Tablica Rubensteina, ul. Piotrkowska 78, Łódź © fot. mat. prasowe

W kamienicy, w której mieszkał znany kompozytor, malarz, pisarz czy przywódca, cena metra kwadratowego może być nawet o 20% wyższa niż w sąsiednich domach - wynika z doświadczeń doradców Home Broker. Kupujący są jednak gotowi zapłacić więcej, gdyż mieszkanie w tym samym budynku co Szymanowski, Wyspiański, Ordonówna czy Piłsudski to wyjątkowy prestiż. Inna sprawa, że są to zwykle nieruchomości położone w bardzo drogich lokalizacjach.

Przeczytaj także: Niewiarygodne oferty mieszkań wg Home Broker

fot. mat. prasowe

Tablica Rubensteina, ul. Piotrkowska 78, Łódź

Tablica Rubensteina, ul. Piotrkowska 78, Łódź

Z okazji obchodzonej 1 marca 2010 uroczyście 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina (istnieją dwie wersje daty urodzin kompozytora – 22 lutego oraz 1 marca 1810 roku) Home Broker sprawdził, jak wpływa na wartość nieruchomości to, że urodził się w niej, mieszkał czy tworzył wielki Polak. Takie budynki posiadają zwykle tablice upamiętniające znane postacie.

Rodzina Chopina mieszkała m.in. przy Krakowskim Przedmieściu 5 w Warszawie, w danym Pałacu Czapskich. Obecnie budynek należy do Akademii Sztuk Pięknych. We Wrocławiu przy ul. Grodzkiej stoi natomiast kamienica, w której mieszkał Józef Elsner, znany pedagog, nauczyciel wielkiego kompozytora.

W Krakowie przy ul. Krupniczej 26, w domu swoich dziadków, urodził się Stanisław Wyspiański. Później mieszkał przy Placu Mariackim 9, gdzie pisał „Wesele”. W Łodzi, przy ul. Wschodniej 50 znajduje się z kolei kamienica związana z Władysławem Reymontem. Mieszkając w niej zbierał materiały do „Chłopów”. W Warszawie przy ul. Dąbrowickiej 25 na Saskiej Kępie można znaleźć pamiątkową tablicę w kształcie zeszytu z piórem, z fragmentem wiersza, upamiętniającą miejsce zamieszkania Agnieszki Osieckiej.

Z kolei w stolicy polskich Tatr, u zbiegu Krupówek i ul. Piłsudskiego mieszkały Helena Modrzejewska i Hanka Ordonówna. Najwięcej tablic upamiętniających wielkich polskich artystów można chyba znaleźć przy Nowym Świecie w Warszawie. Pod numerem 47 mieszkał Karol Szymanowski, pod numerem 60 Leopold Staff, a pod numerem 27 ostatnie lata życie spędził Julian Tuwim. W Łodzi przy ul. Wschodniej 19 mieszkał i pracował Józef Piłsudski.

Wielka postać i zabytkowa architektura podpijają cenę

Z doświadczeń doradców Home Broker wynika, że historyczna przeszłość domu czy kamienicy, jest w stanie podnieść wartość mieszkań o kilka do nawet 20% w stosunku do innych lokali w okolicy. Wyższa cena to jednak nie tylko efekt powiązania danego budynku ze znaną postacią, ale także bardzo dobrej lokalizacji (zwykle są to kamienice położone w ścisłym centrum) czy też zabytkowej i unikalnej architektury. – Cena nieruchomości stanowiącej zabytek architektoniczny może być nawet o 7-10 % wyższa niż średnia rynkowa w okolicy – mówi Rafał Koźbiał, doradca Home Broker z Warszawy. Według Katarzyny Filas, cena metra kwadratowego w kamienicy, w której mieszkała znana postać, niekoniecznie historyczna, może być wyższa o 10-20%. Mniej więcej o tyle drożej w stosunku do ceny metra kwadratowego w okolicy, został wystawiony na sprzedaż lokal w Krowodrzy, w którym mieszkał Roman Polański. Mieszkanie znajduje się w kamienicy z lat 20., cena za metr to 10 tys. zł.

Budynek pod nadzorem konserwatora

Zakup nieruchomości związanej ze znaną postacią historyczną może mieć też pewien minus. – Takie nieruchomości są zazwyczaj wpisane do rejestru zabytków, co powoduje konieczność uzyskania zgody konserwatora zabytków na dokonanie zmian aranżacji, które mają wpływ na ogólny wygląd nieruchomości – wyjaśnia Rafał Koźbiał. Dlatego, jego zdaniem, nieruchomości upamiętnione przez znane postacie, kupują koneserzy, którzy cenią sobie prestiż związany z aspektami historycznymi.

Waldemar Bagieński, doradca Home Broker z Warszawy, wspomina sprzedaż dwóch mieszkań w kamienicy z 1936 roku położonej na rogu Puławskiej i Madalińskiego. Dom został zbudowany przez Juliusza Żurawskiego, dla króla warszawskiej czekolady – Jana Wedla. Kamienica ma wyjątkową architekturę, jest po remoncie. W narożniku domu znajduje się metalowa rzeźba lwicy, a w holu ścianę zdobi kompozycja Zofii Stryjeńskiej z górskimi zbójnikami. – Cena za metr kwadratowy o ok. 10% przewyższała cenę w budownictwie o podobnym standardzie. Nie było możliwości negocjacji – mówi Waldemar Bagieński. Mieszkania kupili artyści, którzy docenili walory budynku.

Eksperci Home Broker nie znaleźli niestety w ofercie żadnego mieszkania związanego z Fryderykiem Chopinem, którego urodziny świętowała 1 marca cała Polska. Na „pocieszenie” postanowiono podać przykład nowej inwestycji deweloperskiej zlokalizowanej przy… ulicy Chopina we Wrocławiu. Powstał tam prestiżowy, kameralny kompleks niskich apartamentów z 30 lokalami, z których 70% zostało już sprzedanych.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: