eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › 2/3 Polaków nagradza dzieci za wyniki w nauce

2/3 Polaków nagradza dzieci za wyniki w nauce

2014-07-14 00:15

2/3 Polaków nagradza dzieci za wyniki w nauce

2/3 Polaków nagradza dzieci za wyniki w nauce © Anatoliy Samara Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Niemal połowa polskich rodziców uważa, że dziecko powinno dostawać kieszonkowe już od pierwszych lat szkoły - wynika z badania zrealizowanego przez PROFI CREDIT Poland. O ile temu stanowisku należy przyklasnąć, o tyle nieco kontrowersji może budzić fakt, że 65 procent respondentów z Polski sądzi, iż pieniądze są stosowną nagrodą za dobre wyniki w nauce.

Przeczytaj także: Ufunduj kieszonkowe na Dzień Dziecka

Prawie 2/3 polskich rodziców nagradza swoje dzieci za wyniki w nauce. Podobnie jest w Czechach, gdzie takie nagrody przewiduje dla swoich pociech aż 67% rodziców. Najbardziej powściągliwi są Słowacy – niemal połowa (47%) tamtejszych rodziców nie ma w zwyczaju nagradzać dzieci za szkolne sukcesy.

Gotówka za 5+ i na co dzień

Choć zjawisko nagradzania za dokonania szkolne jest bardzo powszechne zarówno w Polsce, jak i w Czechach, nad Wisłą znacznie częściej uczniowie otrzymują od rodziców gotówkę. Co siódmy rodzic przyznaje, że dobre świadectwo szkolne premiuje pieniędzmi. Ponadto, Polacy są zdania (49%), że dzieci powinny regularnie otrzymywać kieszonkowe już od pierwszej klasy szkoły podstawowej. W Czechach zwyczaj premiowania dobrych ocen gotówką zgłasza tylko co czternasty rodzic. Nasi południowi sąsiedzi stawiają na upominki, takie jak zabawki, ubrania czy urządzenia elektroniczne. Ok. 1/3 (27%) czeskich uczniów po zakończeniu roku szkolnego idzie z rodzicami na lody, do ZOO, na basen lub na wycieczkę.

Wyniki naszego badania pokazują, że Czesi stawiają raczej na trwałe prezenty i lubią mieć kontrolę nad tym, co dzieje się z pieniędzmi, które przeznaczają na motywowanie swoich dzieci. Jeśli chodzi o nagrody pieniężne, ciekawy przypadek stanowią Słowacy. Tylko 3% tamtejszych rodziców deklaruje, że w ten sposób próbuje motywować swoje pociechy do nauki. Bardziej hojni są zwykle dziadkowie – komentuje Jarosław Chęciński, Dyrektor Wykonawczy, PROFI CREDIT Poland.

Polacy wolą atrakcje i są oszczędni

Polscy rodzice stawiają na różnego rodzaju atrakcje. Prawie połowa (46%) respondentów z Polski jako nagrodę dla swoich dzieci wybiera rozrywki, takie jak wspólna kolacja w restauracji. Tylko 39% decyduje się na kupno prezentów. Czesi (63%) i Słowacy (57%) decydują się zwykle na trwałe, materialne upominki.

Czesi i Słowacy na prezenty z okazji zakończenia roku szkolnego wydają średnio równowartość 80 zł. W Polsce ta kwota jest niższa – wynosi ok. 55 zł – dodaje Jarosław Chęciński.

Przeczytaj także: Letnia edukacja finansowa Letnia edukacja finansowa

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: