eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Sklepy online a wyprzedaże poświąteczne

Sklepy online a wyprzedaże poświąteczne

2010-01-25 01:11

Sklepy online a wyprzedaże poświąteczne

Spadek ruchu w e-sklepach w okresie poświątecznym © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Z badania przeprowadzonego przez porównywarkę cenową Nokaut.pl współpracującą z 2300 sklepami internetowymi wynika, że jedynie w co piątym z nich Polacy skorzystają na poświątecznej wyprzedaży. Dlaczego? Odpowiedź właścicieli sklepów internetowych jest prosta - "niskie ceny mamy przez cały rok".

Przeczytaj także: Dyrektywa Omnibus w praktyce, czyli co budzi największe wątpliwości

Tradycyjnie od kilku lat w polskich centrach handlowych cały styczeń trwają poświąteczne wyprzedaże. Nie jest tajemnicą, że handel kwitnie także w Internecie. Dla wielu osób jest to świetna okazja do zakupów w atrakcyjnych cenach. Potwierdza to raport przeprowadzony drugi rok z rzędu przez Nokaut.pl, z którego wynika, że średnio ceny w Internecie są o 24% niższe od tych w sklepach tradycyjnych. Jednak z ankiety przeprowadzonej tuż po świętach wśród reprezentatywnej grupy sklepów internetowych widać, że niełatwo w nich znaleźć poświąteczne przeceny. Jedynie 20% sklepów, które wypełniły ankietę, zadeklarowało organizowanie wyprzedaży.

Z odpowiedzi uczestników badania, na pytanie dlaczego w ich sklepach nie są organizowane poświąteczne wyprzedaże, można było wyłonić jedną najczęściej pojawiającą się: „Niskie ceny mamy przez cały rok”. Można się domyślać, że sklepy internetowe zazwyczaj dysponują mniejszymi zapasami magazynowymi niż te tradycyjne – co w oczywisty sposób ogranicza potrzebę poświątecznego „wietrzenia magazynów”.

fot. mat. prasowe

Spadek ruchu w e-sklepach w okresie poświątecznym

Spadek ruchu w e-sklepach w okresie poświątecznym

Jak zmienił się ruch w sklepach internetowych w porównaniu do okresu przedświątecznego?

60% sklepów, które wzięło udział w badaniu odpowiada, że okres poświąteczny związany jest ze spadkiem ruchu w ich witrynach. Dla pozostałych 40% spadek ruchu w tym okresie jest niezauważalny.

„Na uwagę zasługuje fakt, że w USA poświąteczne wyprzedaże w sklepach internetowych nie są niczym niezwykłym. Co ciekawe Wal-Mart rozpoczął promocję swojej posezonowej oferty już na 2 dni przed świętami – ze względu na czas niezbędny na dostawę ostatnie dni przed świętami są praktycznie martwe w e-handlu. Jeszcze w grudniu do Wal-Marta dołączyły wyjątkowo atrakcyjne oferty takich gigantów jak Amazon.com czy BestBuy.com. Wydaje się, że notowane na giełdach firmy rzutem na taśmę chciały przed końcem roku poprawiać wyniki swojej sprzedaży” – powiedział Tomasz Maj, eCommerce Director Nokaut.pl.

Jeśli taniej to o ile?

fot. mat. prasowe

Obniżki cenowe w e-sklepach

Obniżki cenowe w e-sklepach

Nokaut.pl podaje, iż Przeceny w Internecie również bywają bardzo atrakcyjne, sięgają bowiem nawet ponad 50%. W większości jednak wynoszą one do 30%, czyli tyle ile można zauważyć podczas obecnych wyprzedaży w tradycyjnych sklepach. Zdarzają się także przeceny nawet do 70%, ale dotyczą one w większości przypadków mało atrakcyjnego asortymentu, m.in. pokrowców na komórki, drobnych akcesoriów itp. Duża elektronika – telewizory, zestawy kina domowego – bardzo rzadko przeceniona jest o więcej niż 15%.

„Myślę, że i w polskim e-commerce przyjdzie czas na posezonowe wyprzedaże. Wraz ze wzrostem sprzedaży i koniecznością trzymania zapasów w naturalny sposób wzrośnie skłonność sklepów internetowych do organizowania wyprzedaży. Internet daje wspaniałe narzędzia – takie jak chociażby porównywarki cen – pozwalające klientom odróżniać prawdziwe okazje od marketingowych zabiegów, co z pewnością może stać się największym atutem sklepów internetowych w walce o klienta z centrami handlowymi” - powiedział Tomasz Maj.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone wśród 272 sklepów współpracujących z porównywarką cenową Nokaut.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: