eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › KPP: produkcja przemysłowa będzie rosła

KPP: produkcja przemysłowa będzie rosła

2010-01-22 13:15

Według wstępnych danych GUS, produkcja przemysłowa wzrosła o 6,2 proc. w stosunku do grudnia 2008 r. i była o 2,8 proc. niższa niż w listopadzie 2009 r. Według Konfederacji Pracodawców Polskich kolejne miesiące będą kontynuacją pozytywnego trendu wzrostowego.

Przeczytaj także: GUS: Produkcja przemysłowa w II 2024 wyższa o 3,3% r/r

Biorąc pod uwagę liczbę dni roboczych w grudniu, a także zatrudnienie utrzymujące się na stabilnym poziomie (w grudniu zatrudnienie spadło o 0,2 proc. w stosunku do listopada) informacja ta jest tym bardziej pozytywna. Na plus należy odnotować również fakt, że ożywienie dotyczy większości działów przemysłu, co jest bardzo dobrym sygnałem płynącym z naszej gospodarki.

Według KPP kolejne miesiące będą kontynuacją tego pozytywnego trendu. Po części będzie to spowodowane niską ubiegłoroczną bazą statystyczną. Zdaniem Konfederacji najnowsze dane dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej to wyraźny sygnał mówiący o tym, że polska gospodarka z każdym miesiącem powinna rosnąć szybciej. Jeśli obecne tempo dynamiki produkcji zostanie zachowane, to wzrost PKB na poziomie 2,5 proc. w 2010 nie powinien być zagrożony.

KPP uważa, że dane dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej, wskaźniki cen produkcji sprzedanej przemysłu i informacje dotyczące gwałtownego wzrostu wynagrodzeń nie powinny wpłynąć na decyzję Rady Polityki Pieniężnej w sprawie podniesienia stóp procentowych. Naszym zdaniem wzrost kursu złotego przyczyni się do amortyzacji wzrostu cen na rynkach surowcowych, co powinno wpłynąć na względną stabilizację cen producentów. Taki stan rzeczy będzie sprzyjał powolnemu spadkowi inflacji. Przewidujemy, że w drugiej połowie 2010 roku wskaźnik cen konsumpcyjnych powinien spać do poziomu ok. 2,5 proc.

Według KPP grudniowa dynamika produkcji przemysłowej dowodzi, że przedsiębiorstwa zdołały przeciwstawić się spowolnieniu. Firmom w dużej mierze pomógł eksport „napędzany” słabym złotym. Obecnie polska waluta podąża w kierunku niekorzystnym dla eksporterów. Zdaniem ekspertów KPP sytuacja tych firm nie powinna ulec pogorszeniu, ponieważ obecnie czynnikiem „napędzającym” sprzedaż za granicę będzie wzrost popytu u naszych głównych partnerów handlowych wychodzących z kryzysu.

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: