eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2009

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2009

2010-01-15 13:10

Indeks biznesu PKPP Lewiatan XII 2009

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w grudniu odnotował kolejny wzrost. Optymistyczne są też prognozy indeksu rocznego na rok 2010. Znajdujący się w solidnej kondycji finansowej sektor przedsiębiorstw zaczyna elastycznie reagować na oznaki poprawy koniunktury na świecie. Pogarsza się jednak nierównowaga makroekonomiczna: rośnie bezrobocie, deficyt budżetowy i dług publiczny.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan X 2009

Indeks Biznesu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej w kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz czołówki ekonomistów polskich oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i cały rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3-3,5 % PKB rocznie.

Indeks kwartalny, półroczny i roczny
Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w grudniu odnotował po raz kolejny wzrost po półrocznym dołku. Indeks kwartalny wzrósł o kolejne trzy punkty do 36 pkt., a indeks roczny podniósł się o jeden punkt do poziomu 39 pkt. Jeszcze bardziej optymistyczny jest wstępny szacunek indeksu rocznego na nowy rok 2010 – 45 pkt., powracając w ten sposób do notowań sprzed spadku na początku ub. roku. Po dobrych danych z gospodarki za trzeci kwartał 2009 r. również wskaźniki produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej z listopada nie pozostawiają wątpliwości, że spadkowy trend został przełamany. Znajdujący się w solidnej kondycji finansowej sektor przedsiębiorstw zaczyna teraz elastycznie reagować na oznaki poprawy koniunktury na świecie i jednak dosyć stabilny popyt konsumpcyjny, odbudowując znacznie zredukowane wcześniej zapasy. Płynny kurs złotego pomaga w wykorzystaniu ożywienia na rynkach eksportowych, niestety mimo na razie ograniczonego spadku tempa wzrostu konsumpcji możemy się spodziewać dalszego jej osłabienia wskutek wzrostu bezrobocia i spadku dochodów realnych ludności. Dlatego prognoza na rok bieżący sugeruje umiarkowane ożywienie i wzrost ciągle poniżej potencjalnego, a nawet poniżej progowej wartości połowy skali indeksu czyli 3%. Na powrót na długookresową ścieżkę potencjalnego wzrostu trzeba będzie jeszcze poczekać.

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne)

Kwartalny indeks popytu za ostatni kwartał ub. roku urósł o 6 pkt., a łącznie za dwa ostatnie miesiące o 10 do poziomu 26 pkt. Indeks roczny za rok 2009 nie zmienił się pozostając na poziomie 22 pkt. Wydaje się, że ostatni kwartał 2009 przyniósł odwrócenie spadkowego trendu popytu, zwłaszcza za sprawą poprawy w eksporcie netto i zahamowania dalszego spadku tempa wzrostu konsumpcji. Stąd optymistyczna prognoza indeksu popytu na bieżący rok, która zakłada wzrost do 38 pkt., chociaż jest to nadal poziom historycznie niski. Nadal obserwujemy realny spadek funduszu płac, wynikający ze spadku płacy realnej i zatrudnienia, co w konsekwencji może doprowadzić do dalszego ograniczenia konsumpcji. Na razie kredyt pozwalał gospodarstwom domowym na umiarkowany wzrost wydatków, ale banki stają się coraz bardziej ostrożne wraz z pogarszaniem się jakości portfela kredytu konsumpcyjnego. Ożywienie sprzedaży detalicznej pod koniec ub. roku może nie potrwać zbyt długo, jeśli spadkowa tendencja realnego funduszu płac się utrzyma. Jeżeli popyt zagraniczny, nakręcany zwłaszcza przez dopłaty do nowych samochodów w UE, osłabnie gdy one wygasną. Możemy liczyć jedynie na ogólną poprawę koniunktury na świecie, szczególnie na rynkach wschodzących.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: