eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa XI 2009

Koniunktura przemysłowa XI 2009

2009-12-23 11:03

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa X 2009


Najbardziej pesymistyczne oceny koniunktury są formułowane przez przedsiębiorstwa małe. Bieżący i przyszły portfel zamówień oraz produkcja są ograniczane w stopniu znacznie większym niż w jednostkach średnich. Powoduje to, że oceny bieżącej i przyszłej sytuacji finansowej jednostek małych są nadal negatywne, gorsze od sygnalizowanych w listopadzie. Zapasy wyrobów gotowych kształtują się na poziomie zbliżonym do wystarczającego. Także i w tej grupie jednostek w najbliższych trzech miesiącach może wzrosnąć skala planowanych redukcji zatrudnienia. Spodziewany jest też dalszy spadek cen wyrobów gotowych.

Zróżnicowane oceny koniunktury zgłaszają też przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego. Najbardziej negatywnie swoją koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 29 – spadek o 5 punktów), skór i wyrobów ze skór (minus 21 – spadek o 10 punktów), metali (minus 19 – wzrost o 4 punkty), wyrobów tekstylnych (minus 16 – spadek o 7 punktów), maszyn i urządzeń (minus 12 – wzrost o 5 punktów), a także prowadzący działalność w zakresie naprawy, konserwacji i instalowania maszyn i urządzeń (minus 13 – spadek o 3 punkty). Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 36 – wzrost o 7 punktów), papieru i wyrobów z papieru (plus 21 – wzrost o 5 punktów), chemikaliów i wyrobów chemicznych (plus 11 – spadek o 1 punkt), artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych (plus 9 – spadek o 5 punktów).

Producenci chemikaliów i wyrobów chemicznych oceniają koniunkturę pozytywnie, podobnie jak w listopadzie. Bieżący portfel zamówień jest ograniczany w mniejszym stopniu niż odnotowano w ubiegłym miesiącu. Producenci rozszerzają produkcję. Odpowiednie prognozy są korzystne. Zapasy wyrobów gotowych pozostają na poziomie uznawanym za nadmierny. Przedsiębiorcy sygnalizują niewielkie trudności w
ściąganiu należności od kontrahentów oraz w terminowym regulowaniu bieżących i przyszłych zobowiązań finansowych. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być nieco mniejsze od prognozowanych w ubiegłym miesiącu. Ceny chemikaliów i wyrobów chemicznych mogą rosnąć szybciej niż przewidywała prognoza z listopada.

Producenci artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych w grudniu oceniają koniunkturę pozytywnie, choć ostrożniej niż przed miesiącem. Oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji są negatywne. Odpowiednie prognozy są mniej korzystne niż w listopadzie. Stan zapasów wyrobów gotowych uznawany jest przez przedsiębiorców za zbliżony do wystarczającego. Nieco zwiększają się trudności związane z terminowym ściąganiem należności od kontrahentów, a także pogarszają się oceny dotyczące bieżącego i przyszłego regulowania zobowiązań finansowych. Planowane redukcje zatrudnienia mogą być nieco większe niż przewidywano w listopadzie. Ceny artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych mogą
nieznacznie wzrosnąć.

Producenci pojazdów samochodowych, przyczep i naczep oceniają koniunkturę pozytywnie, choć ostrożniej niż przed miesiącem. Wpływają na to gorsze niż w listopadzie oceny aktualnego i przyszłego portfela zamówień oraz produkcji. Mimo iż w niewielkim stopniu zmniejszają się opóźnienia w ściąganiu należności od kontrahentów, zwiększają się nieznacznie trudności przedsiębiorców w regulowaniu bieżących i przyszłych zobowiązań finansowych. W tej grupie przedsiębiorstw nadal należy oczekiwać redukcji zatrudnienia, mogą być one nieco większe od prognozowanych w listopadzie. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają obniżyć ceny pojazdów samochodowych, przyczep i naczep w skali nieco większej niż przewidywano w ubiegłym miesiącu.

Oceny koniunktury formułowane przez producentów wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych są negatywne, zbliżone do zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Oceny portfela zamówień i produkcji oraz prognozy produkcji są niekorzystne, gorsze od zgłaszanych w listopadzie. Prognozy portfela zamówień są mniej pesymistyczne od przewidywań sprzed miesiąca. Nieznacznie zmniejsza się nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. Przedsiębiorcy nie odczuwają opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów. Mimo to utrzymują się trudności w terminowym regulowaniu bieżących i przyszłych zobowiązań finansowych. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia nieco większe niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. Spadek cen wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych może być nieco mniej znaczący od prognozowanego w listopadzie.

poprzednia  

1 2 3 ... 6

następna

oprac. : Marta Kamińska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Wyniki Megapanel X 2009

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: