eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Praca w finansach atrakcyjna?

Praca w finansach atrakcyjna?

2009-12-11 11:54

2009 rok był słaby pod względem zarobków - oceniają pracownicy branży finansowej. Absolwenci kierunków ekonomicznych wolą być księgowymi, niż maklerami. Nie chcą też być aktuariuszami. - To trudny zawód, ale przykład założycielki Alior Banku świadczy, że jest na czasie - mówi prof. Andrzej Barczak z Akademii Ekonomicznej w Katowicach komentując wyniki ankiet Portalu KarierawFinansach.pl

Przeczytaj także: Praca bankowca krytykowana przez Polaków

Portal KarierawFinansach.pl, serwis specjalistyczny dedykowany branży finansowej: księgowym, audytorom, bankowcom, dyrektorom finansowym, przeprowadził dwie ankiety badające nastroje i oczekiwania wśród pracowników branży.

Pierwsza z ankiet – skierowana do studentów, była prezentowana i wypełniana przez nich podczas targów pracy na uczelniach ekonomicznych w Krakowie. Zawierała pytanie: „Jaki jest według Ciebie najbardziej perspektywiczny zawód w branży finansowej?“

Druga ankieta, opublikowana bezpośrednio na Portalu KarierawFinansach.pl, skierowana została do szerokiego grona specjalistów pracujących w branży finansowej. Portal, postawił w niej pytanie: „Jak w 2009 roku zmieni się Twoje całkowite wynagrodzenie w stosunku do 2008 roku?“

Stagnacja z tendencją spadkową

Wyniki drugiej z ankiet wskazują, że pod względem płac, na rynku pracy w banży finansowej w 2008 roku panowała stagnacja z tendencją spadkową. 31 procent z niespełna 200 osób, które wzęły udział w ankiecie odpowiedziało, że ich wynagrodzenie w 2009 r. w porównaniu z 2008 nie zmieni się, a aż 28% przyznało, że straciło w 2009 r. pracę. Na trzecim miejscu pod względem ilości respondentów znalazła się odpowiedź „Zmniejszy się“ – odpowiedziało tak 19% badanych. Zaledwie 15% respondentów wybrało odpowiedź „Nieznacznie się zwiększy“, a otrzymanie wyraźnej podwyżki zadeklarowało tylko 7% respondentów, którzy wybrali odpowiedź: „Znacznie się zwiększy“.

„ Taki rozkład głosów daje nam dość jasny obraz rynku pracy w finansach. Świadczy to o tym, że branża finansowa dotkliwie odczuła skutki kryzysu. Analizując wyniki ankiety należy wziąć po uwagę, że nasz portal jest odwiedzany w znacznej mierze przez finansistów aktywnie szukających pracy, stąd wysoki odsetek ludzi, którzy ją stracili“ – komentuje Grzegorz Koterwa, CEO Portalu KarierawFinansach.pl. „Zaskakujący jest fakt, że wynagrodzenie aż połowy wypełniających ankietę się zmniejszy, ten fakt najlepiej świadczy o stopniu w jakim kryzys dotknął tę branżę“ – dodaje Grzegorz Koterwa.

Dyrektorskie ambicje

Portal postanowił też zbadać nastroje studentów i absolwentów uczelni ekonomicznych, podczas odbywających się niedawno, skierowanych do nich targów pracy w Krakowie. Młodzi respondenci oceniali w skali od 1 do 5 - gdzie 5 oznacza najbardziej, a 1 najmniej perspektywiczny - 10 zawodów w branży finansowej.

Okazało się, że najwięcej, bo aż 257 punktów „zebrał“ zawód Dyrektora Finansowego. Kolejną pod względem „perspektywiczności“ profesją został Analityk Finansowy (252 głosy) i Główny Księgowy (225 głosów). Za najmniej obiecujące zawody przyszłości studenci uznali Brokera Ubezpieczeniowego (146 punktów), Aktuariusza (149) i – co zaskakujące – Maklera (180 punktów). Pomiędzy tymi skrajnościami znalazły się zawody: Audytor (224), Doradca Inwestycyjny (212), Księgowy (210) i Doradca Finansowy (207 punktów).

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: