eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Jak zwiększyć swoją produktywność w pracy?

Jak zwiększyć swoją produktywność w pracy?

2009-11-19 10:11

Przeczytaj także: Efektywna praca w biurze - podstawy


Rozwiązanie
Jesteśmy głęboko przekonani, że klucz do skutecznego zarządzania czasem leży w naszym własnym nastawieniu do tej kwestii. Osoby, które doświadczają tu trudności, mogą zrobić milowy krok do przodu, jeśli przyznają, że same są odpowiedzialne za większość swoich niepowodzeń w walce
z czasem i że pozostałe czynniki tylko się do nich dokładają.

Żadne zmiany na lepsze nie będą możliwe, dopóki nie zrozumiesz, że zarządzanie czasem jest twoim osobistym problemem i że jedyną osobą, która może się nim zająć, jesteś ty sam.

Nie oczekuj, że łatwo zmienisz nawyki i zwyczaje innych osób. Zastanów się raczej, co takiego robisz (lub czego nie robisz), co przyczynia się do wystąpienia problemu. Jak i kiedy możesz mu zaradzić? Zanotuj pomysły, które przyjdą ci do głowy.

Wskazówka 2: Każdy system jest dobry, pod warunkiem, że jest twój

Problem
Pokutuje przekonanie, że jeśli system zarządzania czasem jest kosztowny lub skomputeryzowany, po jego wprowadzeniu problemy związane z efektywnością same się rozwiążą. Niestety, takie historie można włożyć między bajki.

Nie jesteśmy przeciwni systemom jako takim. Sami korzystamy z pewnego systemu, który bardzo nam odpowiada. Ważne jest, by systemy spełniały nasze wymagania i były dopasowane do metod pracy. Niestety, zbyt często narzucają określony sposób działania, niekoniecznie prowadząc tam, dokąd chcemy. Mogą też być na tyle skomplikowane, że planowanie w nich zadań jest zbyt pracochłonne. W rezultacie są one wykorzystywane tylko w niewielkiej części lub niewykorzystywane wcale.

Rozwiązanie
Każdy system jest odpowiedni pod warunkiem, że spełnia potrzeby użytkowników. Warto też podkreślić, że aby zaprowadzić porządek w codziennych planach, jakiś prosty system jest konieczny. U jednych osób sprawdza się zapisanie kilku punktów na odwrocie pudełka papierosów, u innych – drogi program komputerowy, który poprawia im samopoczucie i motywuje do bardziej efektywnego wykorzystania czasu. Oba systemy są dobre i należy z nich korzystać, jeśli nam służą.

Jeśli jednak twój system pozostawia wiele do życzenia, najpierw zastanów się i zanotuj, jakie warunki powinien spełniać jego następca. Dopiero wtedy sprawdź, jakie masz możliwości wymiany lub modyfikacji obecnego systemu.

Wreszcie warto nadmienić, że w niezbyt odległych czasach, kiedy komputerów przenośnych nie używano jeszcze na tak szeroką skalę jak obecnie, osoby, które korzystały z programów do zarządzania czasem, dochodziły do wniosku, że powinny nosić na spotkania notatnik lub terminarz, ponieważ komputera biurkowego nie mogły wziąć z sobą. Prowadziło to do powielania informacji w dwóch równoległych systemach.

oprac. : Wolters Kluwer Polska Wolters Kluwer Polska

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: