eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 43/2009 (19-25.10.2009)

Tydzień 43/2009 (19-25.10.2009)

2009-10-24 22:49

Przeczytaj także: Tydzień 42/2009 (12-18.10.2009)

  • Kurs euro pokonał poziom 1,5 USD/euro. Obecnie coraz silniejsze euro może przeszkodzić Europie w wyjściu z recesji, obniżając konkurencyjność towarów strefy euro. Co prawda w połowie 2008 roku ten kurs był jeszcze wyższy (1,6 USD/euro), jednak był on korzystny dla gospodarki tej strefy, bo łagodził skutki wysokich wówczas cen ropy. W ciągu ostatnich 6 miesięcy dolar osłabił się względem euro o ponad 15%.
  • PKB Wielkiej Brytanii w okresie lipiec-wrzesień skurczyło się o 0,4% co oznacza, że w trzecim kwartale Wielka Brytania nie pójdzie w ślady innych rozwiniętych gospodarek: Niemiec, Francji i Japonii i nie uda jej się wyjść z recesji po pięciu kwartałach spadków wartości PKB. Brytyjska gospodarka skurczyła się w II kwartale o 0,6%.
  • PKB Słowacji skurczy się w tym roku o 5,7%, podczas gdy w 2008 gospodarka wzrosła o 6,4%. Stopa bezrobocia na Słowacji wzrosła we wrześniu do 12,45% (rok temu była na poziomie 7,54%). Rząd przewiduje wzrost bezrobocia do 13,4%.
  • Rosja po raz pierwszy od 1999 r. ma deficyt budżetowy i musi go jakoś sfinansować. W tym celu w ciągu najbliższych trzech lat zamierza wyemitować obligacje na międzynarodowym rynku warte nawet 60 mld USD. Wobec korzystnego dziś klimatu wokół wschodzących rynków korzystniejsze jest dziś zaciąganie długów, niż korzystanie z własnych rezerw walutowych.
  • Deficyt budżetowy w Rumunii już teraz wynosi 9,1% PKB, podczas gdy średnia dla krajów Unii Europejskiej to 6,5% PKB. Najbardziej pogłębiają go rosnące wydatki na emerytury, w rezultacie starzenia się rumuńskiego społeczeństwa. Według KE jeśli rumuński rząd nie przeprowadzi niezbędnych reform, to w 2060 r. połowa wydatków budżetowych będzie przeznaczana na świadczenia dla emerytów (obecnie co czwarty lej z państwowej kasy trafia do kieszeni emerytów).
  • Dania zgodziła się na ułożenie na swoich wodach terytorialnych Gazociągu Północnego z Rosji do Niemiec. Jej zdaniem budowa Gazociągu Północnego nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko Morza Bałtyckiego. Jak wiadomo gazociąg Nord Stream ma przejść w pobliżu wyspy Bornholm, niedaleko miejsca, gdzie po drugiej wojnie światowej zatopiono zapasy broni chemicznej nazistowskich Niemiec. Duński koncern DONG już jakiś czas temu zamówił dostawy gazu z pierwszej nitki Gazociągu Północnego, a dwa tygodnie temu zwiększył to zamówienie i jako w ogóle pierwszy zamówił gaz z drugiej nitki Gazociągu Północnego (na jego budowę nie ogłoszono jeszcze przetargów).
  • Podjęto decyzję o zarejestrowaniu w Szwajcarii spółki, która zajmie się jego budową, a potem eksploatacją serbskiego odcinak South Streem. W tej firmie 51% akcji obejmie Gazprom, a 49% serbska firma gazowa Srbijagaz. Z takim samym udziałem założona będzie spółka, która zbuduje wielki magazyn gazu. Podobne spółki zawiązano w Bułgarii, Grecji i Węgrzech jednak z 50% udziałem Gazpromu. W 2008 roku Gazprom przejął także kontrolny pakiet 51% akcji serbskiego koncernu NIS, monopolisty na serbskim rynku paliwowym. Ostatnio Serbia otrzymała od Rosji 1 mld euro kredytu.
  • VW przyspiesza wykup akcji Porsche. W tym roku na zakup 49,9% akcji Porsche zamierza wydać 3,9 mld euro. Do 2011 r. VW chce zostać jedynym akcjonariuszem Porsche. Pieniądze na to przejęcie i rozwój koncernu VW zamierza zyskać z emisji nowych papierów (o wartości 10 mld euro), a w przejęciu kontroli nad Porsche pomaga mu rządowy fundusz inwestycyjny z Kataru, który nie zdecydował się na zakup polskich stoczni w Szczecinie i Gdyni...
  • Arabscy inwestorzy wraz z Gazpromem wybudują w Holandii (k. Amsterdamu) magazyn na gaz z Gazociągu Północnego. Będzie to największy magazyn gazu w Europie mieszczący 4,6 mld m³ surowca - jedną trzecią rocznego zużycia Polski.
  • Turcja wyraziła zgodę na prace przygotowawcze w swojej części Morza Czarnego związane z planami ułożenia tam gazociągu South Streem. W zamian Rosja zgodziła się na dostawy ropy do nowego ropociągu przez Turcję, znad Morza Czarnego do Morza Śródziemnego (jego udziałowcem jest także włoski koncern Eni, który jest wspólnikiem Gazpromu w budowie South Streem). Rosja uczestniczy też w podobnym przedsięwzięciu, jakim jest ropociąg przez Morze Czarne i Śródziemne przez Bułgarię i Grecję do centrum Europy.
  • Realizując międzyrządowe zobowiązania zapowiedziano, że wkrótce francuski koncern EDF zostanie akcjonariuszem gazociągu South Stream.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

OKRES KRYZYSU EKONOMICZNEGO, CZYLI NAJLEPSZY CZAS NA INWESTYCJE STRATEGICZNE

Europa przeżywa trudny okres. Stary Kontynent w dalszym ciągu trwa w kryzysie gospodarczym i wiele wskazuje na to, że będzie on jeszcze przez jakiś czas głównym jego problemem. Jednak przed Europą piętrzą się kolejne problemy i nic nie wskazuje na to, że ich realizacja da się przesunąć na późniejszy, pokryzysowy czas. Przed unijnymi krajami staje dziś problem ochrony klimatu i redukcji gazów cieplarnianych, co będzie tematem najbliższego ONZ-owskiego szczytu w Kopenhadze. Jego realizacja będzie kosztowała duże sumy i nawet najsilniejsze kraje unijne nie kwapią się dziś z deklarowaniem środków finansowych na nowy projekt, który będzie kontynuacją protokołu z Kioto. Innym, nie mniej ważnym problemem jest zapewnienie sobie dostaw surowców energetycznych. O nowych elementach tego ważnego dla Polski problemu powiemy dziś w tym komentarzu...

Polska jest od początku przeciwna koncepcji budowy gazociągu Nord Streem po dnie Bałtyku. Nasz sprzeciw wynika z różnych przyczyn. Na pewno dominuje w nich obawa, że zmniejszy się nasze bezpieczeństwo dostaw gazu, chociaż zdajemy sobie sprawę, że praktycznie jesteśmy na wiele lat, w dużym stopniu skazani na kupowanie go z Rosji. Liczyliśmy na połączenie w tym sprzeciwie sił z innymi krajami bałtyckimi. Na Niemcy trudno jest liczyć, bo sami są zainteresowani kapitałowo w realizacji Nord Streem. Są sygnały o złagodzeniu dotychczasowego stanowiska Finlandii i jednej z republik nadbałtyckich. Najdalej poszła Dania, która zgodziła się na ułożenie na swoich wodach Gazociągu Północnego z Rosji do Niemiec. Jej zdaniem budowa Gazociągu Północnego nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko Morza Bałtyckiego. Jak wiadomo gazociąg Nord Stream ma przejść w pobliżu wyspy Bornholm, niedaleko miejsca, gdzie po drugiej wojnie światowej zatopiono zapasy broni chemicznej nazistowskich Niemiec. Duński koncern DONG już jakiś czas temu zamówił dostawy gazu z pierwszej nitki Gazociągu Północnego, a dwa tygodnie temu zwiększył to zamówienie i jako pierwszy zamówił gaz z drugiej nitki Gazociągu Północnego (na jego budowę nie ogłoszono jeszcze przetargów)...

W Rosji trwa budowa lądowej części tego gazociągu, a w Niemczech wzdłuż naszej granicy ruszyła budowa lądowej odnogi Gazociągu Północnego - magistrali OPAL. Jest to najważniejsza lądowa odnoga Gazociągu Północnego, który omijając dotychczasowe rury tranzytowe przez Polskę i inne państwa Europy Środkowej ma przesyłać 35 mld m³ gazu rocznie, a więc niemal tyle, ile płynie dziś tranzytowym gazociągiem jamalskim przez Polskę. Będzie on doprowadzony go granicy z Czechami, gdzie połączony zostanie z systemem czeskich rurociągów tak, by mógł dostarczać gaz także do Czech i na Słowację... Będzie też budowana druga odnoga Nord Streem-u, którą na Zachód popłynie 25 mld m³ gazu rocznie.

Skierowaną na Zachód odnogę będą obowiązywać przepisy o wolnej konkurencji, natomiast Opal został zwolniony przez niemiecki rząd z obowiązku zachowania konkurencji przy tranzycie gazu co oznacza, że inwestorom będzie się bardziej opłacać przesyłać gaz rurą OPAL np. do Polski, Czech i na Słowację niż na rynek niemiecki. Nord Streem i Opal mają być gotowe za dwa lata.

Jednak realizacja tej podwodnej magistrali stawia pod znakiem zapytania budowę gazoportu w Świnoujściu. Jej rury będą ułożone na dnie morza w poprzek toru wodnego do polskich portów, co ograniczy wielkość statków płynących np. ze skroplonym gazem. Nasze dotychczasowe interwencje w Rosji, Danii i w Niemczech, że narusza to nasze interesy związane z planowanym gazoportem nie dały żadnego skutku...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: