eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Darmowa platforma cyfrowa TVP potrzebna

Darmowa platforma cyfrowa TVP potrzebna

2009-10-24 00:20

Aż 83 proc. Polaków popiera uruchomienie przez TVP nieodpłatnej platformy cyfrowej, a 81 proc. badanych uważa, że platforma ułatwi dostęp do telewizji cyfrowej w Polsce - wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez TNS OBOP na zlecenie Instytutu Globalizacji.

Przeczytaj także: Cyfryzacja w Polsce w opinii Polaków

Z badania wynika, że zdecydowana większość Polaków dobrze przyjęła uruchomienie przez TVP własnej platformy satelitarnej. Na pytanie, „Czy uruchomienie bezpłatnej cyfrowej platformy publicznej to dobry krok ze strony TVP”, zdecydowanie tak i raczej tak, odpowiedziało 83 proc. respondentów. Przeciwnego zdania jest zaledwie 6 proc. badanych, a 11 proc. Polaków nie ma wyrobionego zdania.

81 proc. badanych wyraziło nadzieję, że „dzięki możliwości bezpłatnego odbioru satelitarnego, dostęp do kanałów cyfrowych będzie znacznie łatwiejszy”. Z tym stwierdzeniem nie zgadza się 7 proc. pytanych, a 12 proc. nie ma własnego zdania.

O uruchomieniu platformy przez TVP słyszało 58 proc. Polaków.

– Polacy mają coraz lepszą wiedzę o cyfryzacji. Już 37 proc. uważa się za dobrze poinformowanych – komentuje dr Tomasz Teluk, dyrektor Instytutu Globalizacji. – Jeszcze pół roku temu, politykę informacyjną odnośnie cyfryzacji dobrze oceniało zaledwie 13 proc. populacji – dodaje.

Według ekspertów Instytutu Globalizacji, lepsza wiedza o cyfryzacji jest konsekwencją samoedukacji, a nie polityki informacyjnej dostawców, czy instytucji rządowych. O cyfryzacji najczęściej słyszy się w kontekście zamieszania wokół platformy TVP, a zasłyszane informacje mają charakter publicystyczny, a nie praktyczny.

Coraz więcej Polaków chce także odbierać kanały w jakości HD (high definition). Obecnie 59 proc. respondentów jest zainteresowanych dostępem do telewizji w wysokiej rozdzielczości. Przed rokiem dostępem do HD było zainteresowanych 44 proc. Polaków.

Informacje o badaniu
Badanie zostało przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie Instytutu Globalizacji w dniach 1-4 października na grupie 1000 respondentów

Przeczytaj także: Nadawanie cyfrowe wg Polaków Nadawanie cyfrowe wg Polaków

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: