eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jakość obrazu HD ceniona wśród Polaków

Jakość obrazu HD ceniona wśród Polaków

2009-11-18 13:46

Jakość obrazu HD ceniona wśród Polaków

Jakie korzyści Pani/Pana zdaniem wynikają z przejścia z nadawania analogowego na cyfrowy przekaz tel © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

49% Polaków uważa, że najważniejszą korzyścią cyfrowej technologii jest możliwość odbierania programów w jakości High Definition (HD) - wynika z badań przeprowadzonych przez PBS DGA na zlecenie platformy cyfrowej CYFRA+.

Przeczytaj także: Cyfryzacja w Polsce wciąż nieznana

Z badania wynika, że dla blisko połowy Polaków najważniejszą potencjalną korzyścią wynikającą z technologii cyfrowej jest dostęp do programów oferowanych w HD. Na drugim miejscu Polacy wskazują możliwość oglądania wielu kanałów telewizyjnych z całego świata oraz możliwość oglądania telewizji z przestrzennym dźwiękiem Dolby Digital (obie odpowiedzi 27%). Jednocześnie co piąty Polak nie jest w stanie wymienić żadnej korzyści, którą daje cyfrowy sygnał telewizyjny.

fot. mat. prasowe

Jakie korzyści Pani/Pana zdaniem wynikają z przejścia z nadawania analogowego na cyfrowy przekaz tel

Jakie korzyści Pani/Pana zdaniem wynikają z przejścia z nadawania analogowego na cyfrowy przekaz telewizyjny? Proszę wskazać maksymalnie dwie odpowiedzi.
Osoby starsze wskazują zdecydowanie mniej korzyści, jakie daje cyfrowy przekaz telewizyjny niż osoby młodsze. Wśród najmłodszych badanych, w wieku 15-17 lat, najczęściej wskazywana jest jakość HD (51%) i dostęp do wielu kanałów z całego świata (48%). Co więcej, osoby najmłodsze tę ostatnią odpowiedź wskazują najczęściej, w porównaniu z pozostałymi grupami wiekowymi.

Znacznie więcej korzyści wynikających z cyfryzacji dostrzegają mężczyźni (58,4%) niż kobiety (40,8%) oraz osoby z wyższym wykształceniem. Wśród mężczyzn najczęściej wskazywaną korzyścią było oglądanie telewizji z obrazem jakości HD (58%). Zdecydowanie rzadziej pojawiały się takie odpowiedzi jak „oglądanie telewizji z wysokiej jakości przestrzennym dźwiękiem” (30%), czy „dostęp do setek kanałów z całego świata” (26%).

Badanie pokazało, iż miejsce zamieszkania nie różnicowało istotnie odpowiedzi respondentów. Podobnie niejednoznaczny był związek odpowiedzi respondentów z uzyskiwanymi dochodami. Osoby posiadające wykupiony abonament cyfrowej telewizji kablowej w równym stopniu (49%) wskazywały takie korzyści jak jakość HD i dźwięk przestrzenny. Grupa respondentów, którzy nie posiadali abonamentu telewizji kablowej lub platformy cyfrowej wskazywała mniej korzyści, niż osoby, które taki abonament mają wykupiony.

fot. mat. prasowe

Jakie korzyści Pani/Pana zdaniem wynikają z przejścia z nadawania analogowego na cyfrowy przekaz tel

Jakie korzyści Pani/Pana zdaniem wynikają z przejścia z nadawania analogowego na cyfrowy przekaz telewizyjny? Proszę wskazać maksymalnie dwie odpowiedzi.

Spoglądając na odpowiedzi osób, które były świadome nadejścia cyfryzacji można dostrzec, że wskazywały one więcej korzyści, niż osoby które nie miały takiej wiedzy. Podobne zjawisko ma miejsce przy porównaniu osób korzystających z Internetu (wskazywały więcej korzyści) i niekorzystających z tego medium (mniej korzyści).

„Blisko połowa z nas cieszy się obrazem jakości HD, co czwarta zaś osoba – oglądaniem obrazu z towarzyszącym mu przestrzennym dźwiękiem wysokiej jakości. To bardzo dobry objaw: być może kolejny dowód na nasze zbliżanie się do europejskiego klubu tych, którzy cenią jakość towarów i przekazów” – komentuje wyniki prof. Wiesław Godzic, medioznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej (SWPS).

„Niepokoi jednak fakt, że wśród odpowiedzi na pytanie o potencjalne korzyści z telewizji cyfrowej zaledwie 9% telewidzów zauważa możliwość korzystania z EPG, elektronicznego przewodnika po kanałach i usługach, a tylko nieco ponad 15% chce wybierać między lektorem a napisami. Moja wysoka ocena cyfrowego Polaka obniża się zdecydowanie. Wygląda na to, że pozostają stare przyzwyczajenia - oglądania z głosem lektora zagłuszającego oryginalną ścieżkę dźwiękową czy też oglądania programu jak leci” – dodaje prof. Godzic.

JAKIE KORZYŚCI DAJE TELEWIZJA CYFROWA?

CYFRA+ podaje, iż z atutów telewizji cyfrowej mogą korzystać obecnie m.in. abonenci satelitarnych platform cyfrowych oraz niektórych sieci telewizji kablowej. W Polsce rozpoczął się także proces wdrażania Naziemnej Telewizji Cyfrowej. Do połowy 2013 roku naziemny analogowy przekaz telewizyjny zostanie definitywnie zastąpiony cyfrowym. Oznacza to dużą zmianę w oglądaniu telewizji oraz szereg korzyści dla każdego widza, m.in.:
  • dostęp do większej liczby programów telewizyjnych (w miejscu jednego analogowego programu może pojawić się kilka cyfrowych),
  • wysokiej jakości obraz telewizyjny,
  • dostęp do elektronicznego przewodnika po programach (opisy programów, program telewizyjny itp.),
  • dodatkowe usługi interaktywne.
Informacje o badaniu
Raport „Nowoczesne technologie i telewizja cyfrowa w oczach Polaków”, przeprowadzony na reprezentatywnej grupie n=1034 Polaków przez PBS DGA na zlecenie platformy cyfrowej CYFRA+, październik 2009.

Przeczytaj także: Nadawanie cyfrowe wg Polaków Nadawanie cyfrowe wg Polaków

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: