eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Jak radzą sobie firmy innowacyjne w kryzysie?

Jak radzą sobie firmy innowacyjne w kryzysie?

2009-11-19 11:31

Jak radzą sobie firmy innowacyjne w kryzysie?

Jaka była sprzedaż w Pana(i) firmie w 1. połowie 2009 r. w stosunku do tego samego okresu w 2008 r.? © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

PKPP Lewiatan podaje, iż ponad 80% przebadanych Firm Innowacyjnych twierdzi, że ich inwestycje w innowacje procesowe, produktowe, marketingowe i organizacyjne mają pozytywny wpływ na ich dzisiejszą sytuację. Wyraźnie wskazują, że dzięki tym inwestycjom zrealizowanym w latach 2007-2008, ich pozycja konkurencyjna na rynku poprawiła się (61% firm), wzrosła jakość produktów i usług (41% firm), dzięki czemu mogą oferować lepsze produkty i usługi po porównywalnej do konkurencji cenie.

Przeczytaj także: Coraz gorsza sytuacja przedsiębiorstw

We wrześniu 2008 r., gdy w USA upadał Lehman Brothers, polskie przedsiębiorstwa patrzyły na 2009 r. bardzo optymistycznie. Jak wynika z monitoringu kondycji MSP 2008 PKPP Lewiatan, (badanie na reprezentatywnej próbie 1100 przedsiębiorstw) 75 proc. firm oczekiwało wyższych przychodów ze sprzedaży i wyższych zysków, ponad 40 proc. planowało inwestycje, prawie 40 proc. - wprowadzenie na rynek nowych produktów i usług. Ważniejsze jednak jest to, że przedsiębiorstwa zaczęły dostrzegać, że konkurowanie ceną nie daje szans na osiągnięcie długotrwałej przewagi na rynku i deklarowały budowanie pozycji konkurencyjnej także w oparciu o pozacenowe czynniki, przede wszystkim o jakość produktów i usług. Nadchodził zatem okres kluczowych zmian w polskim sektorze przedsiębiorstw, których efektem byłby wzrost innowacyjności firm. Załamanie na światowych rynkach finansowych i osłabienie gospodarcze, które dotknęło Polskę, zmiany te zatrzymało. Większość firm skoncentrowała się na celach krótkookresowych. Czy tylko na czas kryzysu, czy na dłużej? Jak długo będzie trwała ta niska akceptacja dla działań o wyższym poziomie ryzyka i czy wpłynie ona na zdolność firm do konkurowania?

PKPP Lewiatan zauważa, iż wyniki finansowe przedsiębiorstw po pierwszych sześciu miesiącach 2009 r., czyli w okresie najtrudniejszej sytuacji w polskiej gospodarce, pokazywały, że firmy słabną. Przychody ze sprzedaży wzrosły jedynie o 1%, a towarzyszył im ponad dwukrotnie wyższy wzrost kosztów. Spadł wynik finansowy działalności podstawowej, co oznaczało spadek rentowności tej działalności. Tendencja nie była dobra, bo oznaczała, że nie udaje się firmom restrukturyzować kosztów w odpowiedniej proporcji do spadku sprzedaży. Ostatecznie zysk netto który pozostał w przedsiębiorstwach był o ponad 7 mld zł niższy niż na koniec czerwca 2008 r.

Zdaniem ekspertów coraz ważniejsze zatem staje się pytanie nie o to, czy firmy poradzą sobie z kryzysem, bo tą odpowiedź właściwie już znamy, ale o to czy przedsiębiorstwa mają potencjał do wzrostu, gdy zacznie się ożywienie gospodarcze, i jak duży jest to potencjał. Problem bowiem w tym, że wzrost gospodarczy dokonuje się w coraz większym stopniu dzięki innowacjom, czyli zastosowaniu nowej wiedzy w praktyce gospodarczej. A polska gospodarka i polskie przedsiębiorstwa nie są innowacyjne.

GUS ostatnio przedstawił dane, które wyraźnie pokazują, że nie tylko mamy niski poziom innowacyjności w przedsiębiorstwach, ale także, że zainteresowanie firm wprowadzaniem nowych rozwiązań do praktyki w latach 2006-2008 było mniejsze niż w latach 2004-2006. Jednak pozytywne jest to, że te firmy, które inwestowały w latach 2006-2008 w innowacje, przeznaczały na ten cel znacznie więcej pieniędzy niż w latach poprzednich, co może oznaczać, że innowatorzy dostrzegają wartość dodaną inwestycji w innowacje i widzą sens zwiększania wartości inwestycji w nowości.

Wyraźnie potwierdzają to wyniki badania, które PKPP Lewiatan przygotowała i przeprowadziła w czerwcu 2009 r., a które miało pokazać, jak radzą sobie firmy innowacyjne w kryzysie. Zbadano Firmy Innowacyjne, które wzięły udział w Rankingu „Kamerton Innowacyjności 2008”, który PKPP Lewiatan realizuje wspólnie z BRE Bankiem.

Porównanie wyników badania Firm Innowacyjnych z wynikami badania całego sektora przedsiębiorstw wyraźnie pokazuje, jak inwestycje w innowacje wpływają na efektywność i konkurencyjność firm innowacyjnych.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: