eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Złośliwe programy VII-IX 2009

Złośliwe programy VII-IX 2009

2009-10-10 02:10

Złośliwe programy VII-IX 2009

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Laboratorium PandaLabs opublikowało kwartalny raport dotyczący aktywności złośliwego oprogramowania w okresie od lipca do września 2009 r. Wynika z niego, iż wzrosła liczba trojanów (71%), programów adware (13%) i spyware (9%). Prawie zniknęły wirusy i robaki, które stanowiły 2% wszystkich zagrożeń.

Przeczytaj także: Złośliwe programy I-III 2010

Firma Panda Security opublikowała kwartalny raport dotyczący aktywności złośliwego oprogramowania w okresie od lipca do września 2009 r. Największą nowością jest fakt, iż w badanym kwartale hakerzy pobili wszelkie rekordy w tworzeniu nowych zagrożeń. W ciągu ostatnich trzech miesięcy Laboratorium PandaLabs zarejestrowało 5 milionów nowych odmian złośliwego oprogramowania. Większość z nich stanowiły trojany bankowe, ale wzrosła także liczba programów adware i spyware.

„Aktualnie otrzymujemy ok. 50 tys. nowych przykładów złośliwego oprogramowania dziennie. Jeszcze kilka miesięcy temu było to 37 tys. Nie ma podstaw, aby sądzić, że sytuacja ulegnie poprawie w ciągu najbliższych miesięcy” - mówi Luis Corrons, dyrektor techniczny PandaLabs.

Liczba zainfekowanych komputerów zwiększyła się o 15% w porównaniu do poprzedniego kwartału. W ponad 37% przypadków winne były trojany, a 18,68% infekcji spowodowało oprogramowanie adware. Liczba zagrożeń tej kategorii rośnie szczególnie szybko w związku z rozprzestrzenianiem się fałszywych programów antywirusowych i aplikacji typu rogueware.

W raporcie omówiono również tendencje badane w okresie lipiec – wrzesień 2009 r. Laboratorium PandaLabs odnotowało znaczny wzrost rozpowszechniania złośliwego oprogramowania poprzez spam, portale społecznościowe i techniki optymalizacji wyszukiwarek, kierujące użytkowników do fałszywych stron internetowych, z których pobierane jest złośliwe oprogramowanie. Te metody rozpowszechniania złośliwych programów często wykorzystują techniki inżynierii społecznej, bazując na aktualnościach, takich jak świńska grypa, Dzień Niepodległości, pożary lasów czy przemowy Baracka Obamy.

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: