eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Zagrożenia internetowe IV-VI 2009

Zagrożenia internetowe IV-VI 2009

2009-07-12 00:10

Zagrożenia internetowe IV-VI 2009

Nowe złośliwe oprogramowanie wykryte w II kw. 2009 © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak wynika z kwartalnego raportu firmy Panda Security, trojany stanowiły 70% wszystkich wykrytych zagrożeń pomiędzy kwietniem a czerwcem 2009 r. W tym czasie członkom społeczności Twittera dały się we znaki cyberprzestępcze działania z użyciem zaawansowanych technik BlackHat SEO. Polska zajęła wysokie trzecie miejsce wśród państw, w których odnotowano największą ilość zainfekowanych komputerów.

Przeczytaj także: Zagrożenia internetowe I-III 2009

Firma Panda Security opracowała raport kwartalny (kwiecień – czerwiec 2009 r.), dotyczący aktywności złośliwych kodów. Badania wykazały, że trojany stanowiły 70% wszystkich nowych zagrożeń. Jednak jedną z głównych tendencji, opisywanych w raporcie jest spadek ilości programów szpiegujących o 6,25%. Stanowią one teraz prawie 7% wszystkich nowych złośliwych programów. Ilość nowych programów adware wzrosła znacznie z 7,54% do 16,37%, porównując I i II kwartał br. Główną tego przyczyną było zwiększenie ilości fałszywych programów antywirusowych, czyli programów typu adware, które imitują prawdziwe programy antywirusowe. W omawianym okresie ilość robaków wzrosła nieznacznie. Stanowiły one 4,4% wszystkich wykrytych zagrożeń.

fot. mat. prasowe

Nowe złośliwe oprogramowanie wykryte w II kw. 2009

Nowe złośliwe oprogramowanie wykryte w II kw. 2009

Trojany się aktywują

Najwięcej infekcji wykrytych przez Panda Security spowodowały trojany – 34,37%. Wskazuje to, iż ich aktywność wzrosła o 2,86% w stosunku do pierwszych trzech miesięcy br. Z kolei ogólna liczba infekcji spowodowanych przez oprogramowanie typu adware utrzymała się na tym samym poziomie i wyniosła 19,62%. Aktywność robaków wzrosła nieznacznie, o 0,89%, utrzymując je na wysokiej pozycji głównie z powodu efektywnego rozprzestrzeniania się. Co ciekawe - nie zmniejszyła się ilość dialerów, pomimo dużego wzrostu zainteresowania połączeniami szerokopasmowymi. Stanowiły one 4,48% wszystkich wykrytych zagrożeń.

Specyficzne odmiany złośliwego oprogramowania

Wśród specyficznych odmian złośliwego oprogramowania, wykrytych w minionym kwartale, wysoką pozycję zajął Downloader.MDW. Jest to trojan zaprojektowany specjalnie po to, aby pobierać inne rodzaje złośliwych kodów na komputery. Program szpiegujący Virtumonde oraz trojan Rebooter.J również znalazły się na liście najbardziej szkodliwych kodów.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze odmiany złośliwego oprogramowania

Najpopularniejsze odmiany złośliwego oprogramowania

 

1 2

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: