Kto boi się utraty pracy?
2009-09-23 11:09
Przeczytaj także: Rozwiązanie stosunku pracy a odprawa pieniężna
Sposób realizacji badaniaAby dowiedzieć się, jak zmieniła się sytuacja w polskich firmach na skutek światowego kryzysu gospodarczego i spowolnienia polskiej gospodarki, serwis rekrutacyjny Szybkopraca.pl, w okresie lipiec – sierpień 2009, przeprowadził badanie. Aktywni zawodowo Polacy wypełniali ankietę na stronie serwisu i udzielali wypowiedzi w wywiadach bezpośrednich. W badaniu uczestniczyły osoby w różnym wieku i pochodzące ze zróżnicowanej wielkości miejscowości, dzięki czemu do próby badawczej wszedł szeroki zakres danych.
Czy Polacy boją się utraty pracy?
Okazuje się, że aż 48% zatrudnionych boi się zwolnienia. O swoje miejsce pracy spokojnych jest 52% Polaków.
fot. mat. prasowe
W jakich branżach sytuacja jest najtrudniejsza?
Największa grupa osób obawiająca się utraty pracy jest zatrudniona w branżach, gdzie dominują zawody fachowe i fizyczne – jest to 27% wszystkich obawiających się utraty zatrudnienia. Są to osoby pracujące na szeregowych stanowiskach w branżach, które najbardziej odczuwają skutki spowolnienia gospodarczego: w budownictwie i przemyśle produkującym materiały budowlane i wykończeniowe. Kolejną grupą obawiającą się zwolnień są pracownicy administracji (10%). Obawy przed zwolnieniami mają też zatrudnieni w sektorze usług (9%), co nie powinno dziwić – w obliczu stagnacji Polacy zaczęli oszczędzać, co odbija się na zmniejszeniu obrotów w tej branży. Na kolejnym miejscu plasują się specjaliści od marketingu, co jest konsekwencją obcinania przez firmy środków na promocje i reklamę. Kolejnymi branżami, których pracownicy boją się zwolnień, są handel (8%) i edukacja (7%). Mimo że kryzys rozpoczął się w branży finansowej, tylko 6% ankietowanych, zatrudnionych w finansach i bankowości obawia się utraty zatrudnienia. Najmniej zagrożeni czują się specjaliści z wykształceniem technicznym i ścisłym, tylko 2% obawia się utraty pracy. Jest to spowodowane dużym zapotrzebowaniem na tego rodzaju fachowców, a niewielką popularnością tych profesji wśród młodych ludzi.
fot. mat. prasowe
![Utrata pracy i co dalej? [© nyul - Fotolia.com] Utrata pracy i co dalej?](https://s3.egospodarka.pl/grafika/zwolnienie-pracownika/Utrata-pracy-i-co-dalej-l6V7zj.jpg)
oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Zwolnienie z pracy - co dalej?
-
Wypowiedzenie umowy o pracę nieważne z mocy prawa?
-
Utrata zaufania a rozwiązanie umowy o pracę
-
Choroba pracownika powodem zwolnienia z pracy?
-
Automatyzacja: wybawienie pracodawców, zmora pracowników?
-
Bezrobocie przeraża coraz bardziej. Utraty pracy boi się co 5. Polak
-
Jak zacząć szukać nowej pracy po zwolnieniu?
-
3 oznaki, że grozi Ci zwolnienie z pracy
-
Strata pracy. Jak sobie z tym poradzić?