eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Rejestracja domen europejskich: jakie korzyści?

Rejestracja domen europejskich: jakie korzyści?

2009-08-24 01:30

Przeczytaj także: Idealna domena internetowa


Zarejestruj domenę zanim założysz firmę


Obecnie wielu przedsiębiorców, wprowadzając na rynek nowy produkt lub zakładając firmę, już w fazie projektu rejestruje pakiet domen z nową nazwą. Jest to bardzo rozsądny zabieg, gdyż adres internetowy, kierujący do firmowego serwisu WWW z nazwą firmy, to bardzo często podstawa wszelkich działań promocyjnych firmy, nie tylko w Internecie. Warto więc zabezpieczyć się przed sytuacją, w której taki adres, mógłby zostać wykorzystany np. przez konkurencję. Dlatego należy już w fazie projektu sprawdzić czy wybrana nazwa firmy bądź produktu jest wolna. Jeśli jest, należy niezwłocznie ją zarejestrować. To bardzo ważne, gdyż rejestracja odbywa się na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy" i po zakończeniu projektu może się okazać, ze domena jest już zajęta.

Warto również sprawdzić czy wolna nazwa występuje w kilku rozszerzeniach. Pakiet domen z różnymi rozszerzeniami np. polskim, globalnym lub europejskim to gwarancja, że internauta bez przeszkód trafi do firmowego serwisu WWW. Zarejestrowanie kilku domen nie wiąże się z barierami finansowymi. Domeny w pierwszym roku użytkowania kosztują od kilku do kilkunastu złotych. Niektórzy usługodawcy (np. serwis nazwa.pl), oddają domeny do rocznego testowania nawet za darmo. Wcześniejsze zarejestrowanie domeny gwarantuje, że pod jej nazwą nie znajdzie się strona WWW z ofertą konkurencyjnej firmy. Nie warto zwlekać z rejestracją domeny, bo ktoś może ubiec firmę, a konsekwencje utraty domeny z nazwą firmy czy produktu mogą być bardzo uciążliwe. Droga do jej odzyskania może okazać się długa i uciążliwa
- radzi Alicja Marciniak, Kierownik Sekcji Marketingu w NetArt

Domeny z polskimi znakami diakrytycznymi


Bardzo często polscy przedsiębiorcy zastanawiają się nad zarejestrowaniem firmowej domeny z użyciem polskich znaków diakrytycznych. Rozwiązanie to ma swoje plusy, ale także minusy. Przede wszystkim adres internetowy, w którym znajdują się polskie litery z tzw. ogonkami (np. ą, ę, ź), są bardziej charakterystyczne, łatwiejsze do zapamiętania dla potencjalnych klientów. Wolnych adresów z polskimi znakami jest też więcej, niż tych bez ich użycia. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy warto rejestrować domenę z polskimi znakami diakrytycznymi, jeśli jej odpowiednik bez polskich znaków jest zajęty.

Zwiększa to prawdopodobieństwo, że użytkownicy będą trafiali na niewłaściwą stronę WWW, myląc się przy wpisywaniu adresu lub sugerując się brakiem polskich znaków w innych adresach internetowych. Rejestracja domeny z użyciem popularnych „ogonków” jest na pewno najlepszym wyjściem dla firm, w których nazwie lub nazwie produktu bądź usługi występują polskie znaki diakrytyczne. Firma taka powinna jednak oprócz domen z polskimi znakami diakrytycznymi zarejestrować pełen pakiet domen, które im odpowiadają bez polskich liter. Przykładowo, jeśli firma nazywa się 'Świt" powinna zarejestrować domeny świt.pl, świt.com.pl itp., ale też domeny swit.pl, swit.com.pl oraz swit.eu.
- radzi Beata Mosór, Kierownik Sekcji PR w NetArt

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: