eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Domeny internetowe wciąż opłacalne

Domeny internetowe wciąż opłacalne

2018-11-22 10:33

Domeny internetowe wciąż opłacalne

Domeny internetowe wciąż opłacalne © beebright - Fotolia.com

Kiedyś o roli, jaką w działalności biznesowej ma wybór domeny, nie mówiono wcale lub jedynie nieśmiało przebąkiwano o jej potencjalnym znaczeniu. Dziś wiadomo, że wybór adresu internetowego może być kluczowy dla budowania strategii sprzedażowej i pozycjonowania firmy. Nic dziwnego, że ceny, które osiągają niektóre domeny, mogą przyprawiać o zawrót głowy. Najwyżej wyceniane są globalne adresy (.com). Niedawno domenę ICE.com sprzedano za 3,5 mln dolarów i wiele wskazuje na to, że nie jest to jeszcze tegoroczny rekord.

Przeczytaj także: Czy inwestowanie w domeny ma sens?

Wśród ostatnio przeprowadzonych transakcji na uwagę zasługuje niewątpliwie sprzedaż adresu California.com za pokaźną kwotę 5 mln dolarów. Transakcja nie znalazła się w rankingach domenowych tylko ze względu na fakt, że miała charakter pakietowy (sprzedano również adresy powiązane tematycznie). Nowy właściciel California.com zamierza zbudować pod tym adresem serwis przedstawiający „wszystko, co Kalifornia ma najlepszego do zaoferowania”. Start strony zaplanowano na początek nadchodzącego roku.

Kupują z myślą o ekspansji


Ożywioną dyskusję na rynku domen wzbudziła również kwota, za jaką rzekomo sprzedano Crypto.com. Mówiło się o 12 mln dolarów, ale informacja ta nigdy nie doczekała się potwierdzenia. Gdyby jednak domena Crypto.com rzeczywiście osiągnęła kwotę kilkunastu milionów dolarów, to mogłaby w realny sposób zagrozić pozycji jednej z najdroższych oficjalnych transakcji w historii. Dotychczasowym liderem tego rankingu pozostaje adres insurance.com sprzedany za kwotę ponad 35 mln dolarów.
- Dla inwestora, adres z końcówką .com, to często żyła złota, pod warunkiem, że zakup traktuje się długoterminowo. Z kolei dla firmy posiadanie domeny „dotcomowej” to nie tylko otwarcie wrót do ekspansji na rynkach światowych, pewien prestiż, ale także lepsze pozycjonowanie strony w Internecie. W najbliższych latach na domenach wciąż będzie można zarobić, bo wiele polskich firm albo zaczyna, albo lada moment zacznie działać na rynkach zagranicznych. Przykładem mogą być np. przedsiębiorstwa z branży finansowej lub IT, które potrzebować będą międzynarodowych adresów WWW – zwraca uwagę Grzegorz Żmijewski, ekspert rynku teleinformatycznego, od lat zawodowo zajmujący się pozyskiwaniem adresów międzynarodowych na zlecenie polskich firm.

fot. beebright - Fotolia.com

Domeny internetowe wciąż opłacalne

Najwyższe ceny osiągają globalne adresy internetowe – te z końcówką .com. Domenę ICE. com sprzedano niedawno za kwotę 3,5 mln dolarów, a wiele wskazuje na to, że nie była to największa transakcja w tym roku.


Tę tezę pomogą potwierdzać zakupy, które na globalnym rynku dokonały niedawno polskie firmy. Domenę z końcówką .com zakupiła w ostatnim czasie m.in. Netguru, polska firma programistyczna z globalnymi ambicjami. Choć nie ujawniła ona wysokości kontraktu, to wiadomo, że warunki zakupu domeny negocjowała od 5 lat i nie były one małe. Sama domena netguru.com została zarejestrowana już w 1997 roku, a do przepisania jej na nowego właściciela doszło w sierpniu tego roku.
- W pierwszych trzech kwartałach tego roku zarejestrowaliśmy najwięcej domen z końcówką .com
w historii. Ich liczba jest co prawda 6-krotnie niższa niż domen zarejestrowanych z końcówką.pl jednak tendencja nie dość, że jest wzrostowa, to jeszcze wiele wskazuje na to, że ten rok będzie dla nas rekordowy pod względem rejestracji domen „dotcomowych”. To istotne o tyle, że domeny z końcówką .com są trzykrotnie droższe od tych z końcówką .pl więc raczej trudno tu mówić o przypadku – zwraca uwagę Bartosz Gadzimski, CEO Zenbox.pl.

.COM vs .PL


Rynek domen .com dynamicznie się rozwija. Łączna wartość zawieranych transakcji finansowych ujawnionych w ubiegłym roku opiewała na kwotę przeszło miliard dolarów. Z tak wysokim wynikiem nie mogą się mierzyć pozostałe rynki domenowe, w tym te z polskim rozszerzeniem (.pl). Według serwisu NameBio.com, średnia wartość transakcji na rynku domen z końcówką pl wynosi 5778 dolarów. Najniższa kwota zakupu wyniosła 200 dolarów, najwyższa 190 tys. dolarów. Dla porównania transakcje z końcówką .com osiągają średnią niższą cenę (2706 dolarów), jednak osiągają wartość na poziomie od 100 do nawet 14 mln dolarów, przy znacznie większej skali sprzedaży (blisko pół miliona transakcji .com i zaledwie kilkaset z końcówką .pl).

W zestawieniu NameBio.pl nieustannie prym wiodą dotcomowe domeny, osiągając najwyższe ceny sprzedaży. Pierwszą dziesiątkę zamyka domena home.loans, która zmieniła abonenta za 500 tys. dolarów. Poza innymi rozszerzeniami nTLD w rankingu znajdziemy jeszcze domeny z rozszerzeniem krajowym - niemieckim, australijskim, południowokoreańskim, a nawet rumuńskim. Polskich końcówek w zestawieniu brak. Trudno się dziwić, gdy największa tegoroczna sprzedaż domeny z polską końcówką osiągnęła kwotę 80 tys. zł. Domenę Przedszkole.pl i usługi cloud wykupiła od Netii spółka Avano. Natomiast kilkanaście tysięcy złotych w tym roku uzyskano ze sprzedaży domen Sexed.pl i Rap.pl.
- Domenom z polskim rozszerzeniem jeszcze bardzo daleko do wartości osiąganych przez .com. Dzielącą je przepaść najlepiej obrazują rankingi najwyższych transakcji w historii tych rozszerzeń. W przypadku polskiego rozszerzenia najwyższą cenę i jedyną przekraczającą milion, ale złotych, osiągnęła w 2011 roku domena co.pl. – zwraca uwagę Grzegorz Żmijewski.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: