eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Jaki hosting wybrać: płatny czy darmowy?

Jaki hosting wybrać: płatny czy darmowy?

2009-08-13 13:01

Fora internetowe poświęcone tematyce tworzenia stron internetowych pełne są dyskusji i porad dotyczących wyboru usługi hostingu. Jedni zachwalają usługi firm oferujących płatny hosting, twierdząc, że jakość musi kosztować. Inni udowadniają, że obecnie darmowy hosting niczym nie ustępuje usługom komercyjnym. Czym zatem powinniśmy się kierować szukając miejsca na naszą stronę www? Na to pytanie starają się odpowiedzieć eksperci z portalu 2BE.PL.

Przeczytaj także: Jak wybrać hosting? 9 nieoczywistych kwestii, na które warto zwrócić uwagę

Szukamy wirtualnej parceli

Zwykle pierwszym krokiem na drodze do podboju sieci jest zarezerwowanie własnego adresu www. Domeny internetowe często są porównywane do adresu pocztowego, pod którym można znaleźć konkretny dom, instytucję lub firmę. Podążając dalej tym tropem, można powiedzieć, że internetowym odpowiednikiem parceli, na której stoi budynek jest miejsce na serwerze.

Zdaniem portalu 2BE.PL darmowy hosting jest dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy nie są pewni sukcesu danego przedsięwzięcia. Bezpłatne konto na serwerze może być również świetnym poligonem doświadczalnym dla tych, którzy dopiero szlifują swoje umiejętności webmasterskie. Założenie konta w takim serwisie oraz umieszczenie na nim strony nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Użytkownik nie jest związany umową i może w każdej chwili przenieść swój serwis do innego usługodawcy. Dzięki temu mamy możliwość sprawdzenia, czy dany pomysł okazał się dobry i czy nasz zapał nie jest słomiany.

Osoby zdecydowane na wykupienie miejsca na serwerze również mają możliwość wypróbowania usługi. Najwięksi dostawcy oferują klientom dwutygodniowy okres testowy. W tym czasie użytkownik ma do dyspozycji wszystkie udogodnienia, dostępne dla stałych klientów, łącznie ze wsparciem technicznym fachowców. W trakcie testów można postawić na serwerze serwis internetowy, podpiąć własną domenę i sprawdzić jak strona funkcjonuje w sieci.

Budujemy nowy dom...

Plan domu jest gotowy, nadszedł czas na stworzenie fundamentów. Po rejestracji w serwisie każdy użytkownik otrzymuje do swojej dyspozycji przestrzeń dyskową na serwerze, możliwość utworzenia kont pocztowych oraz dodatkowe usługi, takie jak panel, służący do zarządzania kontem. W przypadku darmowego hostingu panele administracyjne są możliwie proste. Dzięki temu nawet początkujący nie powinni mieć problemów z obsługą swojej strony.

Większość dostawców udostępnia najpopularniejsze skrypty, w tzw. preinstalacje, co zdecydowanie przyspiesza proces tworzenia witryny. Budując stronę możemy wybrać i automatycznie zainstalować oprogramowanie do zarządzania stroną. Do najpopularniejszych należą skrypty do prowadzenia blogów oraz gotowe szablony stron www.

Eksperci zwracają uwagę, iż w przypadku darmowego hostingu, lista dostępnych skryptów może różnić się pomiędzy dostawcami. Zwykle jest krótsza niż w przypadku usług komercyjnych. Przykładowo, chcąc stworzyć bloga działającego w systemie WordPress musimy poszukać odpowiedniego dostawcę, ponieważ nie każdy darmowy serwer obsługuje ten skrypt. W ciągu ostatnich kilku lat oferta dostawców bezpłatnego hostingu poszerzyła się i możemy znaleźć takie rozwiązania jak oprogramowanie WikiMedia, umożliwiające wielu użytkownikom tworzenie i edytowanie treści strony. Jednak szukając miejsca dla bardziej zaawansowanych projektów i aplikacji internetowych, jesteśmy skazani na hosting płatny.

 

1 2 3

następna

oprac. : Regina Anam / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: