eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Hosting dla firm: jak go wybrać?

Hosting dla firm: jak go wybrać?

2014-05-15 11:23

Hosting dla firm: jak go wybrać?

Wybór odpowiedniego dostawcy hostingu to kwestia, na którą warto poświęcić chwilę. © fot. mat. prasowe

Firmowa strona internetowa to w dzisiejszych czasach rzecz niezwykle potrzebna, a w przypadku sklepów internetowych - konieczna. Chociażby dlatego wybór odpowiedniego dostawcy usług hostingowych powinien być dość gruntownie przemyślany.

Przeczytaj także: Jaki hosting wybrać: płatny czy darmowy?

Zagadnień, które powinniśmy przemyśleć przed wykupieniem usług hostingowych, jest wiele. Przede wszystkim warto skupić uwagę na naszych potrzebach i planach związanych z rozwojem firmy. Istotne jest również doświadczenie dostawcy i budżet, jaki mamy do dyspozycji. Jakie są najważniejsze kryteria, którymi należy się kierować przed zakupem hostingu? Na te i inne pytania odpowie ekspert z dziedziny hostingu - Krzysztof Wojteczko z platformy o12.pl.

Jaki serwer jest najlepszy?

Na to pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Jak zawsze, wszystko zależy od potrzeb i oczekiwań Klienta. Dla prostych, nie wymagających projektów z ograniczonym budżetem, optymalnym rozwiązaniem będzie serwer współdzielony. Usługa ta polega, jak sama nazwa wskazuje, na współdzieleniu zasobów serwera fizycznego przez wielu Klientów firmy hostingowej. Do tych zasobów zalicza się pasmo łącza, moc procesorów, przestrzeń dyskową, pamięć RAM czy oprogramowanie. Dzięki temu cena współdzielonego konta hostingowego jest atrakcyjna, co wynika bezpośrednio m.in. z niższych kosztów administracyjnych ponoszonych przez dostawcę. Opcja ta ma jednak jedną znaczącą wadę - jeśli jedna ze stron internetowych, która pracuje na takim serwerze, zyska dużą popularność i odwiedzi ją wielu internautów, może ona wykorzystać lwią część mocy procesora czy pamięci operacyjnej, przy czym reszta zostanie do podziału innym klientom. Może to spowodować bardzo powolne ładowanie się ich stron, a nawet całkowity brak dostępu do nich. Aktualnie takie problemy są przez sporą część dostawców usług hostingowych minimalizowane. Stosują mechanizmy, które nie dopuszczają do przekroczenia określonego pułapu wykorzystania zasobów obliczeniowych serwera przez pojedyncze konto. Dzięki temu serwer jest chroniony przed przeciążeniami, a inni użytkownicy – przed konsekwencjami przeciążeń. Należy pamiętać, że w przypadku strony generującej znaczne obciążenia może to ograniczać jej dynamikę i dalszy rozwój.

W takiej sytuacji zdecydowanie lepszym wyborem jest konto VPS lub serwer dedykowany. Decydując się na taką usługę mamy pewność, że cały serwer przeznaczony jest wyłącznie do naszej dyspozycji. Ponadto, opcja ta daje możliwość dostosowania konfiguracji serwera do specyficznych wymagań aplikacji, które będą wykorzystywane. Serwer dedykowany sprawdzi się przede wszystkim do prowadzenia na nim prężnie działającego sklepu internetowego, dużego serwisu informacyjnego czy dowolnego portalu o znacznym ruchu. Jego koszt jest zdecydowanie wyższy, ale jednocześnie daje on zdecydowanie większą możliwość swobodnego działania i rozwoju projektu.

fot. mat. prasowe

Wybór odpowiedniego dostawcy hostingu to kwestia, na którą warto poświęcić chwilę.

Pytań, które należy sobie zadać przed wykupieniem usług hostingowych, jest wiele.


Zwróć uwagę na pomoc techniczną

Pomoc techniczna to bardzo istotny aspekt. Ważne są: szybkość reakcji helpdesk w danej firmie oraz jego skuteczna pomoc. Jeśli na realizację zgłoszenia trzeba będzie czekać kilka dni, jest to sygnał sugerujący problemy w przyszłości. Warto zapoznać się z procedurami udzielania wsparcia w firmie hostingowej i dostępnymi kanałami komunikacji, np. e-mail, system zgłoszeń, czat czy telefon.

Poziom kompetencji osób udzielających wparcia jest trudny do zweryfikowania. Tym bardziej, że często osoby, które zwracają się o pomoc do helpdesk, są laikami i całkowicie zdają się na operatora. Dlatego właśnie helpdesk powinien szybko i skutecznie rozwiązać zgłoszony problem lub podpowiedzieć, w jaki sposób można sobie z nim poradzić.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: