eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2009

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2009

2009-08-04 00:16

Indeks biznesu PKPP Lewiatan VII 2009

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Indeks Biznesu Lewiatana w lipcu utrzymał poziom notowania rocznego z poprzedniego miesiąca, stracił dwa punkty w notowaniu kwartalnym oraz aż siedem punktów w notowaniu półrocznym. Wskaźniki produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej wskazują na wyhamowanie tendencji recesyjnych, ale firmy drastycznie ograniczają inwestycje. Jednocześnie maleją zatrudnienie i płace - niebawem odbije się to na konsumpcji, poprzez przybierającą na sile spadkową tendencję funduszu płac.

Przeczytaj także: Indeks biznesu PKPP Lewiatan VI 2009

Indeks kwartalny, półroczny i roczny

Indeks Biznesu Lewiatana w lipcu utrzymał poziom notowania rocznego z poprzedniego miesiąca - 35 pkt., stracił dwa punkty w notowaniu kwartalnym - do 32 pkt. i aż siedem punktów w notowaniu półrocznym, malejąc z 39 do 32 pkt. Są to nadal rekordowo niskie notowania, szczególnie w przypadku bieżącego kwartału i drugiego półrocza. Na tej podstawie raczej trudno oczekiwać widocznej poprawy koniunktury w drugiej połowie roku, a przewaga indeksu rocznego nad indeksami kwartalnym i półrocznym wynika z lepszej oceny minionego półrocza w stosunku do bieżącego.
Dr Stanisław Kubielas, ekspert Lewiatana opracowujący Indeks zauważa, że różnice są minimalne, a więc można wykluczyć jakieś istotne pogorszenie koniunktury do końca roku, podobnie jak też znaczącą poprawę. Oznacza to raczej powstrzymanie widocznej tendencji spadkowej w kolejnych kwartałach i balansowanie na krawędzi stagnacji. Wprawdzie ostatnie wskaźniki dynamiki produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej wskazują na wyhamowanie tendencji recesyjnych, ale firmy drastycznie ograniczają inwestycje, a chociaż nadal rejestrujemy spadek stopy bezrobocia, to jednocześnie maleje zatrudnienie i płace, co niebawem odbije się na konsumpcji. Możemy spodziewać się obok spadku popytu inwestycyjnego także spadku popytu konsumpcyjnego. Chociaż saldo obrotów z zagranicą nadal się poprawia, to stopniowe umocnienie złotego może przyhamować tą tendencję. Wprawdzie inflacja maleje, ale rośnie zagrożenie równowagi makroekonomicznej przez rosnący deficyt budżetowy.

Indeks popytu globalnego

Indeks popytu w notowaniu rocznym właściwie nie uległ zmianie, a nawet zyskał jeden punkt. W notowaniu kwartalnym stracił 4 pkt., a w notowaniu półrocznym aż 8 pkt., obniżając się odpowiednio do 21 i 20 pkt., czyli poniżej notowania rocznego 24 pkt. Indeks roczny popytu pozostaje na historycznie najniższym poziomie i chociaż jego tendencja spadkowa została zahamowana, to nie widać poprawy w najbliższych dwóch kwartałach. Stosunkowo dobre dane dotyczące konsumpcji i eksportu netto z pierwszego kwartału będą trudne do utrzymania. Wprawdzie tendencje spadkowe produkcji sprzedanej przemysłu i sprzedaży detalicznej ulegają powoli wyhamowaniu, chociaż nadal rejestrujemy spadek stopy bezrobocia, to jednocześnie maleje zatrudnienie i płace, co niebawem odbije się na konsumpcji poprzez przybierającą na sile spadkową tendencję funduszu płac. O ile niski kurs złotego sprzyjał dotąd hamowaniu negatywnej dynamiki eksportu mimo światowego załamania w handlu oraz ograniczeniu importu, to stopniowe umacnianie złotego może odwrócić tę tendencję. „Jeżeli do tego dodamy załamanie inwestycji, o czym świadczy stagnacja kredytu i jednoczesny wzrost depozytów przedsiębiorstw, to w najlepszym przypadku mamy stagnację, jeżeli nie spadek popytu krajowego, zaś dodatni eksport netto będzie coraz trudniej utrzymać, zanim nie nastąpi istotna poprawa koniunktury na świecie” - komentuje dr Stanisław Kubielas. - „Ponadto napływ inwestycji zagranicznych spadł do jednej trzeciej, a absorpcja środków unijnych jest bardzo powolna”.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: