eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Przebudowa dworca PKP w Katowicach

Przebudowa dworca PKP w Katowicach

2009-07-28 13:59

Przeczytaj także: Katowice: Business Point w budowie


Nazwa obiektu, ze względu na jego znaczenie dla Katowic, zostanie wyłoniona przez mieszkańców miasta w drodze konkursu, który zostanie ogłoszony we wrześniu 2009 r.

W miejscu dzisiejszego tarasu prowadzącego na kładkę nad Placem Szewczyka powstanie Aleja Mody - przestrzeń, która połączy nowy budynek dworca kolejowego i obiektu handlowo-biurowego. Przeszklona konstrukcja łącząca oba budynki będzie źródłem naturalnego światła eksponującego kielichy, wyznaczające kształt witryn sklepowych o wysokości dziewięciu metrów.

Handlowa część inwestycji będzie otwarta na zewnątrz tak, aby funkcjonowała w stałej interakcji z otoczeniem. Na nowym Placu Szewczyka powstaną kawiarnie i restauracje. Sam plac zostanie zaaranżowany jako przestrzeń wypoczynku i rozrywki z ławkami, rzeźbami i elementami małej architektury.

fot. mat. prasowe

Nowy kompleks - wizualizacja

Nowy kompleks - wizualizacja

Obiekt, który powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie dworca kolejowego, będzie dysponował w sumie ponad 52 000 mkw. powierzchni handlowej oraz 24 000 mkw. powierzchni biurowej. Powierzchnia ekspozycyjna przeznaczona pod działalność wystawiennicza i kulturalną wyniesie 19 000 mkw.

Dodatkowo w skład całego kompleksu wejdzie wolnostojący budynek, który pomieści biura i butiki. Stanie on przy dworcu od strony ul. Młyńskiej.

Firma NEINVER opracowuje również plan przebudowy systemu ulic wokół Placu Szewczyka, przygotowany w porozumieniu z Urzędem Miasta Katowice.

Projekt przebudowy dworca i zagospodarowania terenów przyległych będzie realizowany w trzech etapach: w pierwszym z nich powstanie nowy budynek dworca, który będzie oddany do użytku w maju 2012 roku. W następnej kolejności powstaną budynki wchodzące w skład centrum wielofunkcyjnego.

Polskie Koleje Państwowe S.A. podjęły decyzję o umożliwieniu korzystania z dworca przez pasażerów w trakcie trwania prac budowlanych z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa.
W trakcie przebudowy obecnego dworca kolejowego, funkcję tymczasowego dworca będzie pełnić południowa część dworca od strony Placu Andrzeja.

W czerwcu 2009 roku PKP S.A. przyjęły strategię modernizacji i komercjalizacji dworców kolejowych na najbliższe lata. Strategia ta określa między innymi kierunki modernizacji dworców kolejowych, harmonogram inwestycji oraz źródła finansowania. W najbliższych latach PKP S.A. planują modernizację kilkudziesięciu i budowę nowych dworców kolejowych. Są to między innymi dworce:
  • Katowice Główne
  • Poznań Główny
  • Warszawa Zachodnia
  • Warszawa Wschodnia
  • Wrocław Główny
  • Gdynia Główna
  • Sopot Główny
Polskie Koleje Państwowe S.A. wykorzystują do tego celu różne źródła finansowania jak: fundusze firm prywatnych (np. dworzec w Katowicach), fundusze Unii Europejskiej (np. dworzec we Wrocławiu) oraz fundusze Budżetu Państwa i własne (np. Warszawa Wschodnia).


poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: