eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Model PPP: potrzebne szkolenia

Model PPP: potrzebne szkolenia

2009-06-09 11:16

Przeczytaj także: Czy polskie miasta potrafią wykorzystać model PPP?


- Przeprowadzone badania świetnie pokazują, że podstawową przyczyną nie stosowania PPP w Polsce jest brak wiedzy na temat tego instrumentu – 44% respondentów nie potrafi podać powodu, dla którego go nie stosowało a tylko 10% uznaje, iż działo się tak w wyniku złego prawa – powiedziała Irena Herbst, prezes zarządu fundacji Centrum PPP, a wcześniej Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki. Zdaniem Herbst dotychczasowy brak zainteresowania PPP aż 94% respondentów oraz fakt uznania przez 22% za główną tego przyczynę nadmierność komplikacji dotychczasowych przepisów jest dobrym potwierdzeniem powyższej konstatacji. - Świadczy o tym także odpowiedź identyfikująca korzyści z PPP – pozornie trafnie ale nie do końca: między najbardziej popularnym wskazaniem (mniejsze koszty – 68%) a wskazaniem „krótszego okresu realizacji” (48%) jest 20 punktów procentowych różnicy. To bardzo dużo, szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę, że niższe koszty w PPP osiąga się przede wszystkim właśnie w wyniku skrócenia czasu budowy i efektywniejszego zarządzania w całym okresie życia projektu co rekompensuje wyższe koszty pozyskania kapitału przez podmiot prywatny – powiedziała Irena Herbst.

Potrzebne szkolenia

Co na temat projektu sądzą sami samorządowcy? - Odpowiednie przeszkolenie kadry jednostek samorządu terytorialnego z zakresu partnerstwa publiczno-prywatnego pomogłoby zwiększyć zainteresowanie tą formułą, a co za tym idzie wdrożyć model współpracy PPP przy realizacji projektów samorządowych – powiedziała Urszula Falba, kierownik wydziału rozwoju powiatu i inwestycji Starostwa Powiatowego w Słupsku. - Myślę tutaj przede wszystkim o szkoleniach informacyjnych - np. PPP jako konkurencyjny sposób finansowania inwestycji publicznych i o szkoleniach przygotowujących kadrę do wdrożenia modelu współpracy PPP, w tym obejmujące przede wszystkim: akty prawne; umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym; zasady i mechanizm współpracy między jednostką publiczną a partnerem prywatnym; materiały przetargowe; modele współpracy między partnerami – powiedziała Urszula Falba.

Informacje o badaniu
W dniach 02.03.2009 – 07.04.2009 Instytut Badania Opinii GfK Polonia na zlecenie Kancelarii Radców Prawnych Wojciechowska & Kotarba przeprowadził badanie ilościowe, przy zastosowaniu techniki CATI na próbie kierowników biur, referatów, wydziałów zajmujących się inwestycjami w urzędach miejskich, wojewódzkich oraz marszałkowskich.

Przeczytaj także: Model PPP w czasach kryzysu Model PPP w czasach kryzysu

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: