eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Branża IT a partnerstwo publiczno-prywatne

Branża IT a partnerstwo publiczno-prywatne

2013-04-09 10:18

Branża IT a partnerstwo publiczno-prywatne

Branża IT a partnerstwo publiczno-prywatne © buchachon - Fotolia.com

Czym jest partnerstwo publiczno-prywatne i jak je wykorzystać w projektach rozwojowych? W jaki sposób biznes, naukowcy i sektor publiczny mogą kooperować dzięki tzw. modelowi PPP? Odpowiedzi na te pytania udzielił Rafał Malujda, radca prawny specjalizujący się w prawie IT, prowadzący kancelarię w szczecińskim Technoparku Pomerania.

Przeczytaj także: Partnerstwo publiczno-prywatne a fundusze unijne

Czym tak właściwie jest partnerstwo publiczno-prywatne? Zgodnie z obowiązującą ustawą, jest to współpraca podmiotu publicznego, w tym także jednostek naukowych oraz partnera prywatnego, której przedmiotem jest wspólna realizacja projektów oparta na podziale zadań i ryzyk. Partnerzy zawierają pomiędzy sobą długoterminową umowę. Na jej podstawie razem tworzą np. niezbędną infrastrukturę techniczną i organizacyjną, umożliwiającą im świadczenie usług publicznych. Współudział podmiotu publicznego i prywatnego nie jest przypadkowy – podmiot publiczny ponosi odpowiedzialność polityczną za realizację przedsięwzięć prowadzących do świadczenia usług publicznych, zaś partner prywatny ponosi odpowiedzialność za realizację tych procesów od strony gospodarczej, ale czerpie też komercyjne zyski. Wspomniana ustawa o PPP reguluje sposób i tryb wyboru partnera prywatnego, a także kwestie związane z umową czy możliwością zawiązania spółki kapitałowej w celu realizacji danego zadania publicznego.

Jakie korzyści wynikają partnerstwa publiczno-prywatnego?

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) realizuje od niedawna projekt systemowy, mający na celu promowanie modelu partnerstwa publiczno-prywatnego. Model ten ma być instrumentem na rzecz współpracy sektora publicznego i prywatnego w realizacji inwestycji i zadań służących społeczeństwu. Z punktu widzenia biznesu, daje możliwość finansowania innowacyjnych projektów inwestycyjnych. Między innymi dlatego, warto wziąć pod uwagę właśnie to źródło finansowania, szczególnie uwypuklając możliwości jego zaangażowania w branży ICT. Niestety, krajowy rynek inwestycji publicznych w partnerstwie z podmiotami komercyjnymi i instytucjami naukowymi z sektora ICT nie dostarcza wielu przykładów. Model PPP w Polsce dopiero się rozwija i do tej pory wykorzystywany był głównie przy inwestycjach związanych np. z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną, budownictwem komunalnym, gospodarką odpadami, czy drogownictwem. Tymczasem sporo dobrych praktyk PPP można znaleźć za granicą, co świadczy o rzeczywistych korzyściach tego modelu i może stanowić inspirację dla naszych przedsiębiorców do poszukiwania takiej formy współpracy z samorządami i sferą B+R .

fot. buchachon - Fotolia.com

Branża IT a partnerstwo publiczno-prywatne

Zagranicznym przykładem publiczno-prywatnej inicjatywy z branży ICT jest np. projekt realizowany przez hrabstwo Lincolnshire, które włączyło się w sieć podmiotów administracji publicznej z regionu zakładając razem spółkę. Jej celem jest stworzenie wspólnej infrastruktury i świadczenie e-usług administracji publicznej, będących częścią ogólnokrajowego systemu e-Government, przy współpracy z komercyjnymi dostawcami IT.


Jakie uregulowania prawne wiążą się z tym modelem współpracy?

Dla branży informatycznej w kontekście partnerstwa publiczno-prywatnego ważna jest tzw. ustawa szerokopasmowa. Nakłada ona na jednostki samorządu terytorialnego zadania związane z budową i udostępnieniem społeczeństwu infrastruktury i usług telekomunikacyjnych, w tym dostępu do Internetu i usług świadczonych drogą elektroniczną. Naturalnym wnioskiem jest, iż w realizacji celów nakładanych ustawowo na samorządy terytorialne, wziąć udział mogą przedsiębiorcy z branży ICT i to w dość szerokim zakresie. Taki przykład, niestety spoza regionu, to Wielkopolska Sieć Szerokopasmowa, projekt budowy sieci szkieletowej i dystrybucyjnej realizowany przez Urząd Marszałkowski i prywatnych inwestorów.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: