eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Model PPP: potrzebne szkolenia

Model PPP: potrzebne szkolenia

2009-06-09 11:16

Przeczytaj także: Czy polskie miasta potrafią wykorzystać model PPP?


- Zaskoczeniem jest, iż jako znaczącą barierę tylko 8% samorządowców wymieniło korupcję i tzw. „układy” jako czynnik zniechęcający do realizacji inwestycji w ramach modelu PPP, przy czym wiadome jest, że właśnie podejrzenie o korupcję jest jedną z największych barier w zawieraniu umów w oparciu o model Partnerstwa Publiczno-Prywatnego. Być może wpłynęła na tak szybką zmianę postawy wobec zagrożenia korupcją obawa przed ściągnięciem sobie na głowę instytucji kontrolnych, zmiana klimatu wobec PPP na szczeblu rządowym – powiedział Adrian Furgalski, z Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Samorządy chcą inwestować, ale nie wiedzą jak

Obserwuje się natomiast duże zainteresowanie współpracą tego typu w przyszłości a zatem pod rządami nowych regulacji prawnych. Ponad połowa badanych (54%) deklaruje, że zamierza korzystać z modelu współpracy w ramach partnerstwa publiczno prywatnego lub modelu współpracy w ramach koncesji na roboty budowlane. Blisko co czwarty badany urzędnik uznał, że nie przewiduje takiej możliwości, zaś 22% nie potrafiła udzielić odpowiedzi.

- Badania pokazały nieznajomość nowych przepisów i procedur wśród samorządowców – powiedziała mec. Monika Wojciechowska-Szac. - Ustawa o PPP jak i przepisy dotyczące koncesji na roboty budowlane lub usługi wymagają kampanii informacyjnej i przybliżenia ich samorządowcom oraz wskazania na korzyści finansowe dla regionów – dodała Wojciechowska-Szac.

Najczęściej wskazywanym przez badanych typem inwestycji, które mogłyby być realizowane w urzędach w ramach modelu PPP, są inwestycje w infrastrukturę turystyczną (63%) oraz sportową (56%). Co druga badana osoba jako obszar potencjalnych inwestycji wskazuje infrastrukturę drogową (50%) oraz kulturalną (48%). Stosunkowo popularne byłyby również inwestycje w zakresie ochrony zdrowia (46%) oraz budownictwa socjalnego czy komunalnego (32%). Nieco rzadziej badani wskazują na usługi komunalne (26%), gospodarkę odpadami (22%), edukację (22%), a także zaopatrzenie w wodę i ścieki (20%).

Zdecydowana większość badanych (68%) za podstawową korzyść płynącą z realizacji inwestycji w ramach modelu PPP uznaje zmniejszenie kosztów. Większość, bo 62% respondentów, uznaje również, że rozwiązanie tego typu przynosi efekt w postaci podniesienia jakości usług, a także, że daje możliwość absorpcji środków finansowych Unii Europejskiej (60%). Dodatkowo nieco rzadziej niż co drugi badany (48%) w zastosowaniu modelu PPP widzi również szansę na skrócenie czasu realizacji inwestycji. Większość, bo ponad połowa urzędników odpowiedzialnych za inwestycje przyznaje, że nie wie, czy nowe przepisy ułatwiają współpracę podmiotu publicznego z partnerem prywatnym. Zdaniem 40% z nich nowe przepisy spełniają taką funkcję. Natomiast 8% respondentów twierdzi, że nie stanowią one ułatwienia we współpracy między podmiotami.
Przeczytaj także: Model PPP w czasach kryzysu Model PPP w czasach kryzysu

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: